Jarosław Sellin gościem programu "Tłit"
Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gościem programu jest wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin (PiS).
17.09.2021 08:07
Co dziś w programie? Grzegorz Braun wywołał burzę w Sejmie słowami skierowanymi do Adama Niedzielskiego. Poseł Konfederacji wyszedł na mównicę chwilę po przemówieniu ministra zdrowia. Na końcu swojego wystąpienia odwrócił się do Niedzielskiego i powiedział: "Będziesz pan wisiał!".
Jednomyślne poseł Grzegorz Braun został ukarany przez Prezydium Sejmu najwyższą karą: 6 miesięcy obniżenia uposażenia o 50 procent i 6 miesięcy (odebrania) 100 procent diety poselskiej. Wcześniej marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła wniosek do prokuratury w sprawie słów wypowiedzianych przez Brauna.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich dniach intensywnie szukają kontaktów z posłami Konfederacji. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaprosił na kuluarowe spotkanie Krzysztofa Bosaka - dowiedziała się nieoficjalnie Wirtualna Polska. Partia rządząca sygnalizuje, że jest zainteresowana zacieśnieniem współpracy z Konfederacją. W tle jest m.in. sprawa "lex TVN".
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się na temat ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiej, w myśl której kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny uznawać w świetle prawa małżeństwa jednopłciowe.
- Bardzo chętnie bym się przychylił do tej rezolucji, gdyby istniało w przyrodzie coś takiego jak małżeństwo jednopłciowe - stwierdził Czarnek w TVP Info. Dodał, że "małżeństwo to termin, który oznacza związek kobiety i mężczyzny". - Można sobie uznać również małżeństwo czterech mężczyzn i pięciu mężczyzn albo sześciu kobiet - to nie jest małżeństwo. To jest jakiś związek, któremu my się nie sprzeciwiamy - powiedział minister.
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie wolności mediów i stanu praworządności w Polsce. Za dokumentem głosowało 502 europosłów, 149 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Przeciw rezolucji byli europosłowie PiS. Przedstawiciele PO, SLD i Wiosny zagłosowali za, a reprezentanci PSL wstrzymali się od głosu.
Rezolucja zawiera m.in. krytykę uchwalonego przez Sejm RP projektu tzw. ustawy medialnej, który jest określany w dokumencie PE jako "próba uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na pluralizm mediów".
Według sondażu CBOS przeprowadzonego w 2021 roku 49 proc. Polaków uważa, że programy informacyjne Telewizji Polskiej są niewiarygodne. W 2012 roku uważało tak 11 proc. respondentów.
PiS prowadzi intensywne rozmowy koalicyjne z Solidarną Polską i Republikanami ws. zmian w rządzie - dowiedziała się Wirtualna Polska. Brak samodzielnej większości partii Kaczyńskiego zwiększył apetyt Zbigniewa Ziobry i Adama Bielana na stanowiska. Trwa walka m.in. o resorty energii, rolnictwa i sportu czy funkcję wiceministra aktywów państwowych.
- Nie mam żalu, mogę wyrazić tylko zdumienie, że w ten sposób tę sprawę załatwiano. Faktycznie było tak, że zostaliśmy o terminie spotkania z Angelą Merkel poinformowani poprzez media - powiedział Andrzej Duda w wywiadzie dla polskatimes.pl. Prezydent opowiedział też m.in. o swojej opinii ws. ustawy medialnej czy stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.
- Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące. Powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas - przyznał Andrzej Duda.
- To nie jest tylko kwestia stosunków polsko-amerykańskich. Oczywiście, one też mają znaczenie, bo to jest amerykański inwestor, ale przede wszystkim patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych, bo to jest dla mnie najważniejsze - powiedział, pytany o ewentualne weto w sprawie ustawy medialnej.