Trwa ładowanie...
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński zaangażowany w kampanię antyfutrzarską. Jak do tego doszło?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wziął udział w dwóch filmach w ramach kampanii broniącej zwierząt futerkowych. W kontekście tych produkcji padają dwa nazwiska.

Share
Jarosław Kaczyński zaangażowany w kampanię antyfutrzarską. Jak do tego doszło?
Źródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
dxzzjvq

Mowa o Cezarym Wyszyńskim i Annie Chodakowskiej. Jak donosi "Newsweek", te dwie osoby miały wpływ na zaangażowanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości w kampanię promującą wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Według tygodnika Wyszyńskiemu, który nagrał pierwszy film z udziałem Kaczyńskiego, udało się dotrzeć do prezesa dzięki znajomości z córką Krzysztofa Czabańskiego. To poseł, który próbuje wprowadzić zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

Wyszyński przyznał, że zna córkę polityka kilkanaście lat. - Razem byliśmy wolontariuszami w schronisku dla zwierząt - mówił. Zaznaczył jednak, że do zaangażowania Kaczyńskiego "żadne znajomości nie były potrzebne". - Po prostu zadzwoniliśmy na numer stacjonarny do sekretariatu, być może nawet rozmawialiśmy z panią Basią. I po dwóch tygodniach zostaliśmy przyjęci - mówił.

Zobacz też: Kto ma kota w Sejmie?

Nie wszyscy wierzą Wyszyńskiemu. - Bez tej znajomości on nie dostałby się do Jarosława. Zresztą cała ustawa jest dziełem ekologów, Czabański tylko przyniósł ją do Sejmu. Na pewno projekt wymaga dopracowania, pełno w nim zapisów, dla których trudno będzie znaleźć poparcie w Sejmie. Przykład? Zakaz występów zwierząt w cyrku. Nie sądzę, by większość posłów to poparła - powiedziała "Newsweekowi" osoba z władz PiS.

dxzzjvq

Wpływ na zaangażowanie Kaczyńskiego miała mieć też aktorka Anna Chodakowska. - O tym, że prezes kocha zwierzęta, wiedzą wszyscy, ale Chodakowska to prawdziwa kociara. Ma kilkanaście kotów. Od dawna namawiała Jarosława do zaostrzenia ustawy o ochronie zwierząt - powiedział tygodnikowi człowiek z PiS.

Jak donosi tygodnik, po katastrofie smoleńskiej Chodakowska zaangażowała się w politykę. Była w składzie społecznego komitetu poparcia Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich i dwukrotnie z poparciem PiS ubiegała się o mandat senatorski. W mediach mówiła o zamachu w Smoleńsku.

Filmy, w których Kaczyński użyczył swojego wizerunku

Pierwsza produkcja z udziałem prezesa PiS ukazała się w listopadzie. Kaczyński na tle biało-czerwonych flag chwalił w nim ustawę Czabańskiego. Spot powstał w ramach kampanii prowadzonej przez fundację Viva, na czele której stoi Wyszyński.

W styczniu wyświetlono drugi film, w którym wystąpił lider partii rządzącej. Miało to miejsce w Brukseli, na otwarciu wystawy "Niech futra przejdą do historii". Ma ona zachęcić państwa członkowskie Unii Europejskiej do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych. - Chodzi o to, by cierpienia zwierząt było na świecie mniej niż dzisiaj - mówi w filmie prezes PiS.

Źródło: "Newsweek"

dxzzjvq

Podziel się opinią

Share
dxzzjvq
dxzzjvq
Więcej tematów