Trwa ładowanie...
d3ro00k

Japonia: deputowani z Korei Płd. interweniują ws. podręczników

Czterech południowokoreańskich parlamentarzystów formalnie wystąpiło w czwartek do sądu w Tokio o wstrzymanie rozpowszechniania kontrowersyjnych japońskich podręczników historii.

Share
d3ro00k

W Seulu - a także w innych stolicach azjatyckich - uważa się, że nowe podręczniki wypaczają fakty historyczne, przede wszystkim zaś obraz działań cesarskiej armii na Półwyspie Koreańskim w latach japońskiej okupacji i wojny (1905-1945).

Osiem nowych podręczników zostało zaaprobowanych do użytku w szkołach japońskich przez resort edukacji w kwietniu tego roku. Korea Południowa, a także Chiny, złożyły już w Tokio oficjalny protest, żądając wprowadzenia zmian do tekstu podręczników.

Rząd Japonii najpierw zdecydowanie odmówił interwencji, ostatnio jednak sugerował możliwość powołania komisji z udziałem historyków z innych państw, która miałaby dokonać oceny kwestionowanych książek.

d3ro00k

Uprzedzając tego rodzaju działania, południowokoreańscy deputowani - reprezentujący zarówno rządzącą koalicję, jak i opozycję, wystąpili w czwartek do sądu okręgowego w Tokio, by zakazał wprowadzenia do szkół fałszujących historię podręczników, a także ich sprzedaży w księgarniach.

Koreańczycy argumentują, że udzielając zgody na rozpowszechnianie podręczników, rząd Japonii naruszył porozumienia, zawarte z rządami krajów Azji w sprawie konsultacji ocen historycznych. (mag)

d3ro00k

Podziel się opinią

Share
d3ro00k
d3ro00k
Więcej tematów