Trwa ładowanie...
d3rl82b
14-10-2009 09:17

Jak wygląda typowy polski nauczyciel?

Średnia wieku polskich nauczycieli to nieco ponad 40 lat. Zdecydowana większość z nich (80,6%) to kobiety, prawie wszyscy mają wykształcenie wyższe - wynika z raportu Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN).

d3rl82b
d3rl82b

Najliczniejsza grupa nauczycieli mieści się w przedziale wiekowym 37-47 lat. Stanowią oni 38,8% całej grupy nauczycieli. Po przekroczeniu wieku 55 lat liczba uczących nauczycieli szybko maleje. Jak czytamy w raporcie, "jest to w dużym stopniu związane z odejściem sporej grupy nauczycieli na emeryturę w wyniku uzyskania uprawnień emerytalnych". "Jednocześnie znaczna grupa nauczycieli na emeryturze i w zaawansowanym wieku jest nadal aktywna zawodowo" - informuje CODN.

Z raportu wynika także, że wśród nauczycieli czynnych zawodowo zdarzają się osoby powyżej 70. roku życia. Rekordzista ma 89 lat.

658 tys. nauczycieli, czyli 97% ma wykształcenie wyższe. 3840 nauczycieli ma tytuł doktora lub doktora habilitowanego; najwięcej z nich to nauczyciele: polskiego, historii, angielskiego.

Nauczyciele uczący przedmiotów ogólnokształcących stanowią 79,45% ogółu nauczycieli. Najwięcej jest wśród nich nauczycieli uczących przedmiotów o dużej liczbie godzin w planach nauczania. Należy do nich kształcenie zintegrowane (nauka w klasach I-III szkoły podstawowej), język polski, wychowanie fizyczne, matematyka i język angielski.

d3rl82b

Nauczyciele uczący przedmiotów zawodowych stanowią 10,3% ogółu nauczycieli. Prawie tyle samo - 9% ogółu nauczycieli to bibliotekarze, pedagodzy i psycholodzy szkolni, logopedzi, rehabilitanci, a także doradcy metodyczni i zawodowi.

Największą grupę - 38,74% - jeśli chodzi o stopień awansu zawodowego stanowią nauczyciele dyplomowani, czyli ci, którzy osiągnęli stopień najwyższy. Niewiele mniejszą grupę - 33,84% - stanowią nauczyciele mianowani. Nauczyciele kontraktowi to 19,4% ogółu uczących, a nauczyciele stażyści, czyli rozpoczynający pracę w zawodzie - 5,25% Nauczyciele bez stopnia awansu stanowią zaś 2,77% ogółu.

Raport został przygotowany w oparciu o dane zebrane w roku szkolnym 2008/2009 przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Opublikowano go w lipcu.

d3rl82b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rl82b
Więcej tematów