PolskaJak walczyć z lipcowymi upałami?

Jak walczyć z lipcowymi upałami?

Lipcowe upały mogą źle wpłynąć szczególnie na samopoczucie dzieci, osób wykonujących pracę na świeżym powietrzu i ludzi z chorobami sercowo-naczyniowymi – przekonują organizatorzy programu „Serce na nowo”, którzy przygotowali listę bezpiecznych zachowań, których stosowanie pozwoli uniknąć negatywnych skutków upałów.

Jak walczyć z lipcowymi upałami?

02.07.2008 | aktual.: 03.07.2008 14:42

Jak informowaliśmy w poniedziałek, cztery najbliższe dni będą upalne. Synoptycy zapowiadzieli w rozmowie z Wirtualną Polską, że na tym się nie skończy i cały lipiec będzie gorący. Zapytaliśmy więc prof. dra hab. Zbigniewa Gacionga, specjalistę ds. chorób wewnętrznych i eksperta programu „Serce na nowo”, jak przygotować się na upały.

– Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ubiór, który powinien nas chronić przed słońcem i zabezpieczać przed przegrzaniem. Wystarczy zwrócić uwagę jak ubierają się ludzie w krajach arabskich. Ich tradycyjny ubiór zasłania całe ciało, bo to jest najlepsza metoda na ochronę przed palącym słońcem. Po drugie, zadbajmy o to, aby ubranie było przewiewne i w jasnym kolorze. Mogą być to rzeczy z bawełny czy lnu, ale niekoniecznie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ubrań termicznych, które oddychają i świetnie sprawdzają się w wysokich temperaturach – mówi prof. Gaciong.

Kolejną ważną sprawą jest ograniczanie wysiłku fizycznego i prac wykonywanych na dworze. Należy pamiętać również o unikaniu picia alkoholu, który sprzyja odwodnieniu i zmniejsza nasze odczucie temperatury, a także o uzupełnianiu płynów. Ile ich zatem powinniśmy przyjmować? Prof. Gaciong mówi, że nie ma określonej i zalecanej ilości. – Nie zmuszajmy się do picia tylko dlatego, że jest upał. Pijmy wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie – podkreśla profesor. Ekspert zauważa jednocześnie, że nie powinny na siłę nawadniać się osoby z ciężką niewydolnością serca i przewlekłymi chorobami nerek.

Na odwodnienia najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku, bo mają mniejsze rezerwy wody w organizmie. Ludzie starsi gorzej znoszą upały również z innego powodu. – Podobnie jak małe dzieci mają zaburzenia termoregulacji. Chodzi o to, że ich zdolność do utrzymywania stałej temperatury ciała jest mniejsza – mówi prof. Gaciong.

Gorące powietrze może wpływać również na niebezpieczny spadek ciśnienia tętniczego. Jak mówi Wirtualnej Polsce specjalista, wysoka temperatura może wywołać m.in. bóle w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, a także uporczywe bóle głowy. Wśród niepokojących objawów, które mogą wystąpić np. u osób z nadciśnieniem są także: nadmierne oddawanie moczu, suchy, uporczywy nocny kaszel czy ochłodzenie kończyn. Upały bardzo często wpływają także na naszą efektywność i koncentrację w pracy – jesteśmy bardziej zdenerwowani i popełniamy więcej błędów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

- Unikaj wychodzenia na słońce, głównie w godzinach 10-15
- Pamiętaj o nakryciu głowy, które uchroni cię przed udarem słonecznym
- Unikaj picia kawy, która powoduje odwodnienie organizmu
- Wybierasz się na spacer? Zabierz ze sobą butelkę wody
- Po pracy odpoczywaj w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu
- Zwróć uwagę na różnice temperatur – po skończeniu pracy w miejscu klimatyzowanym przejdź na kilka minut do pomieszczenia, w którym jest trochę wyższa temperatura. Dopiero potem wyjdź na zewnątrz budynku. W ten sposób unikniesz szoku termicznego

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)