Jak skompletować wyprawkę szkolną?
Podczas szaleństwa zakupów przed pierwszym dzwonkiem rozgorączkowani rodzice usiłują przypomnieć sobie, co trzeba kupić dzieciom, zastanawiają się, czy niczego nie pominęli, i łamią sobie głowy nad tym, gdzie skompletować wyprawkę najszybciej i najtaniej. Warto spisać sobie listę potrzebnych rzeczy i wybrać się na zakupy do dużego sklepu, gdzie można kupić wszystko w jednym miejscu i w dobrej cenie.
24.08.2015 | aktual.: 25.08.2015 14:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Klasy I–III – z czego się składa wyprawka?
Początek szkoły podstawowej to przede wszystkim nauka czytania i pisania. Na początku najważniejsze są ołówki - co najmniej kilka sztuk, żeby konieczność ciągłego temperowania nie rozpraszała dziecka. Ważna jest również porządna temperówka i gumka do ścierania. Uczniowie, którzy potrafią już pisać, zaczynają używać długopisów. Hitem ostatnich lat są długopisy wymazywalne, które pozwalają w łatwy sposób poprawić błąd.
Zeszyty dla najmłodszych dzieci powinny być jak najcieńsze, żeby nie obciążać dodatkowo tornistra. Na początek przyda się co najmniej pięć zeszytów w kratkę i dwa w trzy linie. Praktycznym rozwiązaniem są linie w dwóch kolorach - pierwszakom na początkowym etapie nauki linie często się zlewają, a różne barwy pozwalają łatwiej je rozróżnić.
Uczniowie pierwszych i drugich klas w tym roku mają darmowe podręczniki, wypożyczane przez szkołę. Nie powinny się zniszczyć, bo mają służyć też następnym rocznikom. Za zniszczenie trzeba zapłacić, dlatego warto kupić okładki na książki. Okładka przyda się też na pierwszą w życiu szkolną legitymację. Na pewno potrzebne będą też przybory plastyczne - kredki, flamastry, farby, pędzle, papier kolorowy, bibuła, nożyczki, klej, blok rysunkowy.
Każdy uczeń musi mieć też worek na kapcie i tornister - ergonomiczny, z usztywnianymi plecami, szerokimi szelkami i praktycznymi kieszonkami bocznymi na drugie śniadanie.
Wyprawka dla starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum
Czwarta klasa podstawówki to bardzo ważny przełom w życiu uczniów. Nie chcą już być traktowani jak dzieci, coraz ważniejsza staje się dla nich opinia rówieśników, moda i styl. Do szkoły nie noszą już dziecinnych tornistrów, tylko plecaki. Zamiast piórnika z wyposażeniem wybiorą raczej tubę lub saszetkę, a do pisania przydadzą im się długopisy i wieczne pióro. Potrzebne będą też linijki, ekierki i cyrkiel.
W starszych klasach jest dużo różnych przedmiotów i sporo nauki pamięciowej. Przydadzą się grubsze zeszyty, kolorowe długopisy i mazaki do wyróżniania najważniejszych informacji. Na plastyce nadal będą potrzebne farby, bloki i pędzle. Ciekawą propozycją na zajęcia artystyczne są różne zestawy kreatywne, np. do malowania tkanin.
Szkoła średnia – co będzie potrzebne?
W liceum przybory plastyczne tracą na znaczeniu, chyba że nasze dziecko jest uczniem szkoły artystycznej. Szkoła średnia jest nastawiona przede wszystkim na naukę do matury. Licealiści potrzebują grubych, solidnych zeszytów, które wytrzymają wielokrotne powtórki. Praktycznym rozwiązaniem są bruliony na spirali, segregatory lub teczki. Przydadzą się flamastry, kolorowe cienkopisy oraz karteczki samoprzylepne, które pomogą zorganizować uczniom samodzielną naukę.
Licealiści do szkoły noszą najczęściej torby na ramię lub plecaki, często takie ze specjalnym miejscem na laptopa.
Komputer, mimo że nie jest niezbędnym wyposażeniem ucznia, na pewno ułatwia naukę i cieszy jego właściciela. Możemy wybierać spośród modeli stacjonarnych i przenośnych, w zależności od potrzeb nastolatka, miejsca w jego pokoju i zasobności portfela rodziców. Może się również okazać, że nasze dziecko zamiast komputera woli mieć tablet lub smartfon. W dzisiejszych czasach elektroniczne pomoce naukowe, które jednocześnie służą również rozrywce, to już standard.
Artykuł powstał we współpracy z hurtownią MAKRO Cash and Carry