Trwa ładowanie...
d20g0i0

Jak Polacy oceniają sprawy kraju?

Nadal więcej ankietowanych uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku, niż że w dobrym. Lepiej niż przed miesiącem respondenci oceniają sytuację polityczną, gorzej warunki materialne Polaków - wynika z sondażu CBOS.

d20g0i0
d20g0i0

Aż 48% ankietowanych uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku; 37% jest przeciwnego zdania; opinii nie ma 15%. Zadowolenie z sytuacji w kraju rośnie wraz z poziomem wykształcenia ankietowanych oraz ich sytuacją materialną. W poprzednim miesiącu 53% ankietowanych uważało, że sprawy idą w złym kierunku, a 33%, że w dobrym; 14% nie miało zdania na ten temat.

Lepiej niż przed miesiącem oceniana jest sytuacja polityczna. Liczba ankietowanych, którzy postrzegają ją negatywnie, spadła z 51 do 35%, natomiast tych, którzy oceniają ją pozytywnie, wzrosła z 12 do 14%. W ocenie 45% respondentów nie jest ona ani dobra, ani zła. Przed miesiącem "za ani dobrą, ani złą" uważało ją 32%.

Stabilne są oceny sytuacji gospodarczej w Polsce. Przeważają ankietowani, którzy uważają ją "za ani dobrą, ani złą". Jest ich 44% (w listopadzie było 41%). 22% uważa ją obecnie za dobrą, a 29% za złą. W listopadzie było to odpowiednio 21 i 33%.

Nieco pogorszyły się oceny poziomu życia badanych. Obecnie 38% respondentów uważa, że żyje im się dobrze, a 12% - że źle (w listopadzie było to odpowiednio 43 i 14%). Połowa respondentów twierdzi, że żyje im się "ani dobrze, ani źle" (w listopadzie - 43%).

d20g0i0

W ciągu miesiąca nie zanotowano istotnych zmian w ocenie warunków materialnych ankietowanych. Zdaniem 38% respondentów są one dobre, według 15% - złe, a zdaniem 47% - "ani dobre, ani złe". Pozytywnie oceniana jest także sytuacja w zakładach pracy. Według ponad połowy respondentów (52%) jest ona dobra, zdaniem 31% - "ani dobra, ani zła", a zdaniem 15% - zła.

Respondenci nie spodziewają się też istotnych zmian sytuacji w kraju. Na poprawę sytuacji liczy co piąty badany (20%), a ponad jedna czwarta (28%) obawia się pogorszenia. W ocenie 45% respondentów - sytuacja ta nie zmieni się. Pozostali nie mają na ten temat zdania.

Większość ankietowanych (61%) przyznaje, że nie spodziewa się zmiany warunków materialnych. 24% uważa, że warunki te poprawią się, a 15%, że się pogorszą. W ocenie większości respondentów nie zmieni się także sytuacja w ich zakładach pracy. Według 59% respondentów pozostanie bez zmian, według 24% - poprawi się, a w ocenie 11% - pogorszy się. Utraty pracy obawia się co trzeci ankietowany (33%) w ocenie blisko 2/3 ankietowanych (65%) taka sytuacja jest mało prawdopodobna.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 7-14 grudnia 2010 roku, uczestniczyło w nim 879 osób.

d20g0i0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20g0i0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj