Trwa ładowanie...
d28lfsy

Jadwiga Emilewicz oburzona sprawą usunięcia piosenki Kazika. Pisze list do szefa Rady Mediów Narodowych

"Usunięcie piosenki Kazika z listy przebojów Radiowej Trójki jest skandaliczne. Pamiętajmy, wirus atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek" - napisała na Twitterze wicepremier Jadwiga Emilewicz. Zamieściła również list, który wysłała do szefa Rady Mediów Narodowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jadwiga Emilewicz oburzona unieważnieniem głosowania, w którym wygrała piosenka Kazika
Jadwiga Emilewicz oburzona unieważnieniem głosowania, w którym wygrała piosenka Kazika (Artur Widak, NurPhoto)
d28lfsy

Chodzi o unieważnienie głosowania w liście przebojów, w którym wygrała piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz w liście do szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego napisała: "Mało jest w naszym kraju wydarzeń kulturowych, które stanowią tak ważne i symboliczne doświadczenie międzypokoleniowe. To już samo w sobie jest wartością, którą należy pielęgnować".

"Decyzja o usunięciu z Listy Przebojów piosenki Kazika pt. 'Twój ból jest lepszy niż mój' słusznie wywołała oburzenie słuchaczy i artystów. Ostatni raz tego typu ingerencji, w coś co nigdy nie może być przedmiotem cenzury, dokonano w 1984 r. Miałam wtedy jedenaście lat i doskonale pamiętam samotne werble z 'To tylko tango' Maanam w miejscu ocenzurowanych przez ówczesne władze utworów zespołu" - czytamy w dokumencie.

Emilewicz chce "szybkich i zdecydowanych kroków"

"Kultura od zawsze była ważnym barometrem nastrojów społecznych". "Artystyczna wolność nigdy nie powinna być w żaden sposób skrępowana, nawet kiedy twórca ma inne zdanie i inaczej postrzega rzeczywistość" - stwierdziła Emilewicz.

d28lfsy

Minister wyraziła nadzieję, że Rada Mediów Narodowych "podejmie szybkie i zdecydowane kroki w sprawie wyjaśnienia incydentu oraz powrotu piosenki na fale radiowej Trójki". "Pamiętajmy, że wirus, z którym walczymy atakuje płuca, a nie zdrowy rozsądek" - podsumowała wicepremier.

Na Twitterze zawrzało. Dziennikarz Wirtualnej Polski Marek Kacprzak skomentował: "Kolejny kryzys na szczytach władzy? Pora na pilną naradę. Trochę się rozjeżdża ta narracja". Radomir Wit, reporter TVN24, napisał: "Obecna wicepremier pisze do polityka, który jeszcze niedawno był posłem PiS, z prośbą o interwencję. I to ma udowodnić, że politycznego wpływu brak?"

"Twój ból jest lepszy niż mój", pierwsze miejsce i unieważnienie głosowania

Przypomnijmy. 15 maja piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", która uderza w Jarosława Kaczyńskiego, zajęła pierwsze miejsce na Liście Przebojów Trójki. Następnego dnia informacja o tym zniknęła ze strony Polskiego Radia. Pojawiły się głosy, że rozgłośnia umyślnie usunęła odnośnik do artykułu o ostatnim notowaniu listy. Dziennikarze wprost pisali o cenzurze i powrocie PRL-u.

Jeszcze tego samego dnia redaktor naczelny Trójki wydał oświadczenie, w którym mogliśmy przeczytać, że głosowanie zostało unieważnione, ponieważ doszukano się manipulacji przy liczeniu głosów, a sama obecność kawałka na liście złamała regulamin.

d28lfsy

Z informacji, jakie trafiły do mediów społecznościowych, wiadomo, że dziennikarz odpowiedzialny za liczenie głosów został zawieszony, a prowadzący program Marek Niedźwiecki po 38 latach odszedł z rozgłośni.

"Afera Kazika". Gliński: to chyba jakaś prowokacja

Głos w sprawie zabrał też minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "Zdarza się, że niektórzy artyści śpiewają głupstwa. Nawet bulwersujące. Ale jednak bardziej bulwersujące jest zdejmowanie piosenki za 'nieprawomyślność'. To chyba jakaś prowokacja" - zaznaczył. I dodał: "Na szczęście żyjemy w wolnym kraju i minister kultury nie musi się zgadzać ze wszystkimi decyzjami władz publicznego radia".

Artyści m.in. Dawid Podsiadło nie chcą, by ich piosenki były puszczane w Trójce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28lfsy

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d28lfsy

d28lfsy
Więcej tematów