Trwa ładowanie...
d4709dm

Izrael. Kneset przegłosował kontrowersyjne prawo. Debata trwała osiem godzin

Zgodnie z nowymi przepisami Izrael staje się "państwem narodu żydowskiego", a "zjednoczona Jerozolima jest stolicą państwa". Za przyjęciem ustawy zagłosowało 62 parlamentarzystów, a 55 było przeciw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Benjamin Netanjahu nie krył zadowolenia po głosowaniu (PAP, Fot: Debbie Hill)
d4709dm

Innymi kontrowersjami są zapisy, że "rozwój osadnictwa żydowskiego leży w narodowym interesie", oraz o języku hebrajskim jako jedynym języku urzędowym w Izraelu. Wcześniej taki status posiadał też język arabski.

Ustawę przyjęto po burzliwej debacie, która trwała osiem godzin. Jak podają izraelskie media, który nazywa nowe przepisy "kontrowersyjnymi", opozycja składała poprawki do wielu zapisów ostro krytykowanej ustawy. – Uchwaliliście prawo apartheidu, rasistowskie prawo. Dlaczego boisz się języka arabskiego – krzyczeli arabscy parlamentarzyści do premiera Izraela po głosowaniu.

Na to Benjamin Netanjahu odpowiadał, że "Izrael jest jedyną demokracją na Bliskim Wschodzie". I nie krył zadowolenia po głosowaniu. – To jest decydujący moment w historii państwa Izrael – mówił.

d4709dm

Przyjęte przepisy nie idą tak daleko jak poprzedni projekt ustawy. Wtedy zakładano możliwość stworzenia miejsc przeznaczonych wyłącznie dla Żydów. A to oznaczałoby, że co piąty obywatel Izraela nie mógłby do nich wejść. Jednak ze zmian wycofano się po krytyce, m.in. ekspertów Knesetu i rządu.

*Zobacz także: "Trump może oddać Putinowi Ukrainę lub bezpieczeństwo Europy Wschodniej" *

Agencja AFP, pisząc o nowej ustawie, zauważa, że już teraz Palestyńczycy skarżą się, że spotykają się z ciągłą dyskryminacją przejawiającą się gorszym dostępem do edukacji, służby zdrowia czy mieszkań. Mimo gwarancji równego traktowania, czują się traktowani jak obywatele drugiej kategorii.

d4709dm

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d4709dm

Podziel się opinią

Share

d4709dm

d4709dm
Więcej tematów