Trwa ładowanie...

Izba lekarska wszczęła postępowanie ws. lekarza Anny Przybylskiej

Rzecznik odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku wszczął postępowanie ws. lekarza, który opiekował się Anną Przybylską. Sprawa dotyczy telewizyjnych wypowiedzi doktora na temat przebiegu choroby zmarłej w niedzielę aktorki.

Share
Izba lekarska wszczęła postępowanie ws. lekarza Anny Przybylskiej
Źródło: AKPA, Fot: Jarosław Wojtalewicz
d2v0gch

Jak poinformowała kierownik biura rzecznika odpowiedzialności zawodowej OIL w Gdańsku Alicja Kuźniewska, postępowanie zostało wszczęte w czwartek z urzędu. - Dotyczy ono domniemanego naruszenia art. 23 Kodeksu Etyki Lekarskiej przez lekarza Dariusza Zadrożnego - powiedziała Kuźniewska, dodając, że postępowanie związane jest z wypowiedziami lekarza dotyczącymi zmarłej aktorki.

- Dostaliśmy w tej sprawie wiele e-maili - dodała.

d2v0gch

Art. 23 Kodeksu Etyki Lekarskiej mówi o obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. "Tajemnicą są objęte wiadomości o pacjencie i jego otoczeniu uzyskane przez lekarza w związku z wykonywanymi czynnościami zawodowymi. Śmierć chorego nie zwalnia od obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej" - brzmi ten przepis.

Dariusz Zadrożny był jednym z lekarzy opiekujących się zmarłą w niedzielę aktorką Anną Przybylską. W poniedziałek wystąpił w jednym z programów TVP Info, w którym opowiedział m.in. o jej zmaganiu się z chorobą.

Jak podała na swojej stronie internetowej telewizja, lekarz miał mówić m.in.: "Ania miała rozpoznanie łagodnego guza w trzustce i nikt się nie spodziewał, że u tak młodej dziewczyny może dojść do sytuacji, że ten nowotwór będzie złośliwy. Myśmy wszyscy myśleli, że to jest niemożliwe. Nowotwory trzustki są nowotworami ludzi starych, a nie takich jak Ania. Ona do końca była pełna życia. Mimo, że widziałem ją w stadiach, kiedy dopadał ją ból i niemalże wyła".

d2v0gch

Wypowiedź lekarza, a zwłaszcza jej końcowe zdanie, wzbudziła publiczną krytykę. Media informowały, że adwokat Jerzy Naumann wniósł do Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku o wszczęcie postępowania ws. lekarza. Powołując się na tajemnicę postępowania, Kuźniewska odmówiła informacji, czy wniosek taki wpłynął do izby.

Do momentu nadania tej depeszy nie udało się skontaktować z Zadrożnym.

Anna Przybylska zmarła w niedzielę w swoim rodzinnym domu w Gdyni Orłowie. W sierpniu 2013 r. aktorka przeszła operację usunięcia guza trzustki w klinice w Gdańsku. Nowotwór okazał się złośliwy.

Przybylska, która zadebiutowała w 1997 r., znana była głównie z roli Marylki Baki w serialu TVP2 "Złotopolscy". Wystąpiła także w wielu innych serialach i filmach. Aktorka osierociła trójkę dzieci - córkę Oliwię oraz dwóch synów Szymona i Jana ze związku z piłkarzem Jarosławem Bieniukiem. W grudniu skończyłaby 36 lat. Jej pogrzeb odbył się w czwartek w Gdyni.

d2v0gch

Podziel się opinią

Share
d2v0gch
d2v0gch
Więcej tematów