Trwa ładowanie...
d1vzblt

ISO krytycznie o polskim sądownictwie

Instytut Społeczeństwa Otwartego, finansowany przez amerykańskiego miliardera Georga Sorosa, opublikował w Brukseli raporty poświęcone sądownictwu i mniejszościom narodowym w krajach kandydujących do Unii Europejskiej.

d1vzblt
d1vzblt

Raporty mają na celu przedstawienie, w jakiej mierze kandydaci spełniają polityczne kryteria członkostwa w Unii. W raportach o Polsce znalazł się szereg uwag krytycznych.

Jeśli chodzi o niezależność sądownictwa, Polska poczyniła duże postępy - stwierdzono w raporcie - ale istnieją obszary mogące być powodem do zaniepokojenia.

Nadmiernie rozbudowane są administracyjne i nadzorcze funkcje Ministerstwa Sprawiedliwości nad sądownictwem. Sędziowie są zbyt nisko opłacani w stosunku do innych sfer władzy. Zbyt często pracują też na zlecenie Ministerstwa, co podważa ich niezależność - donosi raport.

Wiele do życzenia pozostawia stosunek do sędziów zarówno polityków, jak i opinii publicznej - są oni często obiektem krytyki i podejrzeń o korupcję, a to wpływa ujemnie na ich autorytet. Konieczna jest także większa przejrzystość w stosunkach między Trybunałem Konstytucyjnym a zwykłymi sądami.

Autorzy raportu zauważają, że źle się stało, iż sędziowie nie są włączeni w proces negocjacji z Unią Europejską, Unia bowiem ma w tej dziedzinie bardzo szczegółowe wymagania.

Raport o mniejszościach rónież zawiera sporo krytycznych uwag dotyczących przede wszystkim sytuacji Romów, ale ta sprawa - przyznają autorzy - w przypadku Polski nie odgrywa w negocjacjach większej roli. (jask)

d1vzblt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzblt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj