Trwa ładowanie...
11-01-2013 16:35

Irlandia chce złagodzenia warunków spłaty długu, ma przychylność KE

Zmagająca się ze skutkami kryzysu zadłużenia Irlandia chce wynegocjować z Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) złagodzenie warunków spłaty pożyczki z programu ratunkowego. Przychylnie do życzeń Irlandii odniosła się w piątek Komisja Europejska.

Irlandia chce złagodzenia warunków spłaty długu, ma przychylność KEŹródło: Jupiterimages
d2kjdsm
d2kjdsm

- KE popiera wysiłki, by zapewnić zrównoważenie irlandzkiego długu - powiedział PAP rzecznik komisarza ds. gospodarczych i walutowych Simon O'Connor. Zastrzegł, że negocjacje w tej sprawie Dublin prowadzi z EBC, a Komisja nie jest bezpośrednio zaangażowana w rozmowy.

Według informacji podawanych w piątek przez irlandzkie media rząd w Dublinie chciałby wynegocjować do marca zmianę warunków spłaty tej części pożyczki z programu pomocowego, którą Irlandia otrzymała od EBC na uzdrowienie sektora bankowego. W marcu przypada termin spłaty kolejnej raty kredytu w wys. 3,1 mld euro. Rozmowy miałyby dotyczyć wydłużenia okresu spłaty z 10 do 40 lat oraz obniżenia oprocentowania.

O takie ustępstwa zaapelował w czwartek premier Irlandii Enda Kenny podczas inaugurującego irlandzkie przewodnictwo w UE spotkania z KE w Dublinie. Argumentował, że Irlandczycy ponieśli sporo wyrzeczeń, by wdrożyć reformy i oszczędności wymagane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, EBC i KE w zamian za pomoc w łącznej wysokości 85 mld euro. Irlandia na nadzieję na zakończenie w tym roku programu międzynarodowej pomocy.

- Irlandia może być sygnałem nadziei dla innych krajów w podobnej sytuacji oraz przykładem tego, co można osiągnąć - mówił Kenny na konferencji prasowej w Dublinie. - Solidarność działa w obie strony - dodał.

Dublin liczy również na szybką możliwość bezpośredniej rekapitalizacji banków z funduszu ratunkowego dla strefy euro EMS, co spowoduje, że miliardy wydane na wsparcie banków nie będą obciążać budżetu. Warunkiem jest jednak zakończenie prac nad ustanowieniem wspólnego nadzoru bankowego oraz ustalenie, czy EMS będzie mógł rekapitalizować stare długi banków.

Z Brukseli Anna Widzyk

d2kjdsm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kjdsm
Więcej tematów