Irańskie działaczki laureatkami Nagrody Lecha Wałęsy
Irańskie działaczki na rzecz praw człowieka, wolności słowa i demokracji Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand zostaną laureatkami drugiej edycji Nagrody Lecha Wałęsy.
Poinformował o tym w poniedziałek na konferencji prasowej w Gdańsku prezes Instytutu Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński.
Wręczenie nagrody odbędzie się we wtorek w gdańskim Dworze Artusa, w dniu urodzin Lecha Wałęsy. 29 września były prezydent i były przywódca Solidarności kończy 66 lat.
Laureatki otrzymają ozdobne plakiety i dyplomy. Wyróżnione Iranki dostaną także równowartość w złotych czeku na 100 tys. euro, którego fundatorem jest Bank Pekao S.A. 200 tys. zł przypadnie Shadi Sadr, drugie 200 tys. zł otrzymają siostry Boroumand.
Shadi Sadr jest prawniczką i dziennikarką, działaczką na rzecz praw człowieka, w szczególności praw kobiet w krajach muzułmańskich. Od wielu lat jest zaangażowana w kampanię End Stoning Forever, której celem jest doprowadzenie do zniesienia kary ukamieniowania, stosowanej najczęściej wobec kobiet.
Siostry Ladan i Roya Boroumand od 2001 r. w założonej przez siebie Fundacji Abdorrahmana Boroumanda zajmują się promocją praw człowieka i demokracji w Iranie. Na stronach internetowej fundacji publikują informacje o wszelkich przypadkach łamania praw człowieka i ograniczania wolności w tym kraju.
- Łamanie praw człowieka to problem nabrzmiały w Iranie. Mamy nadzieję, że finansowa część nagrody pomoże laureatkom w walce o prawa człowieka - powiedział Gulczyński.
Wręczenie nagrody poprzedzi konferencja pod hasłem "Europa Wschodnia '39-'89 Epoka w Życiu Narodów; Kształtowanie się Człowieka Wolności", podczas której wystąpią: Lech Wałęsa, historyk prof. Andrzej Friszke, reżyser Krzysztof Zanussi oraz były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. Laudacje na cześć laureatek Nagrody Lecha Wałęsy wygłosi były premier Jan Krzysztof Bielecki. Wieczorem na cześć wyróżnionych kobiet Wałęsa wyda uroczystą kolację w Zielonej Bramie.
Nagrodę przyznaje kapituła, w której zasiadają: Lech Wałęsa, były prezydent Czech Vaclav Havel, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz, minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner, były premier Jan Krzysztof Bielecki oraz były szef MSZ, obecnie pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski.
W grudniu 2008 r. pierwszym laureatem wyróżnienia przyznawanego przez Lecha Wałęsę był król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulazi Al Saud, który otrzymał je m.in. za zasługi na rzecz dialogu międzyreligijnego.
Ustanowiona przez Wałęsę nagroda ma honorować osoby, instytucje lub ruchy społeczne, działające na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i promocji wartości, które stanowiły podstawę ruchu Solidarności. Nagroda jest także symbolicznym wsparciem dla tych, którzy mają odwagę zabiegać o pokojowy rozwój świata oraz przeciwstawiać się terrorowi.
Ustanowienie nagrody jest też formą podziękowania za międzynarodowe wsparcie udzielone w 1983 r. Solidarności, poprzez przyznanie Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.
Imprezą towarzyszącą w tym roku przyznaniu Nagrody Lecha Wałęsy będzie spotkanie byłego prezydenta z uczestnikami Forum Młodych 2009. W debacie z kilkuset młodymi ludźmi w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka w Gdańsku wezmą też udział Shadi Sadr oraz siostry Boroumand.