Trwa ładowanie...

Iran oskarża "obce państwo" o próbę sabotażu

W Iranie udaremniono, podjętą przez "obce państwo", próbę sabotażu, którego celem były zbiorniki do transportu ciężkiej wody - napisał irański dziennik "Arman", powołując się na przedstawicieli władz.

Share
Iran oskarża "obce państwo" o próbę sabotażu
Źródło: AFP, fot: Mehr News / Majid Asgaripour
d2b26kx

Asghar Zarean, który w irańskiej agencji atomistyki odpowiada za sprawy bezpieczeństwa, nie ujawnił, o które państwo chodzi ani na czym miała polegać owa próba sabotażu.

Ciężka woda jest stosowana w reaktorach jądrowych jako chłodziwo i moderator, gdyż ma zdolność do spowalniania neutronów prędkich. Iran posiada, o ile wiadomo, tylko jeden reaktor ciężkowodny - w mieście Arak. Budowa tego obiektu nie została jeszcze zakończona.

Społeczność międzynarodowa podejrzewa, że Iran prowadzi prace nad bronią nuklearną. Teheran zaprzecza, twierdząc, że jego program ma wyłącznie charakter cywilny. Strona irańska od dawna oskarża Zachód o próby sabotowania jej programu nuklearnego.

d2b26kx

W 2010 roku wirus komputerowy Stuxnet na pewien czas zakłócił funkcjonowanie tysięcy wirówek, używanych przez Iran do wzbogacania uranu. Teheran twierdzi, że był to atak przeprowadzony przez Izrael, Stany Zjednoczone i ich sojuszników.

We wrześniu br. w Iranie aresztowano obywatela Ukrainy podejrzanego o próbę sabotażu w elektrowni atomowej w Buszerze.

Pod koniec ubiegłego roku Iran i sześć mocarstw: USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Chiny i Rosja podpisały tymczasowe porozumienie, w którym w zamian za częściowo zniesione sankcje Teheran zobowiązał się, że przez pół roku nie wybuduje nowych ośrodków wzbogacania uranu, co miało dać czas negocjatorom na osiągnięcie ostatecznego porozumienia.

Wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia tego porozumienia został przesunięty na 24 listopada.

d2b26kx

Podziel się opinią

Share
d2b26kx
d2b26kx
Więcej tematów