IPN nazwał wielkiego poetę "propagatorem stalinizmu"
Prezes IPN Janusz Kurtyka przeprosił władze Klimontowa w woj. świętokrzyskim za wcześniejsze pismo, w którym Instytut żądał zamiany nazwy ulicy Brunona Jasieńskiego w
miasteczku - poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. Pismo, w której IPN domagał się zmiany nazwy ulicy, trafiło do Klimontowa 1 kwietnia i było podpisane przez zastępcę prezesa Instytutu Franciszka Gryciuka.
24.04.2009 | aktual.: 24.04.2009 19:31
Ulica imienia pisarza była - według Instytutu - "formą gloryfikacji wymierzonej w niepodległość Polski polityki Józefa Stalina, zbrodniczej ideologii komunistycznej oraz jej reprezentantów". Według IPN, Jasieński był "propagatorem stalinizmu".
W piśmie z przeprosinami, skierowanym do przewodniczącego rady gminy, czytamy m.in., że dokument był "błędem pracowników", a "Bruno Jasieński był ważną postacią polskiej kultury, wobec czego uhonorowanie imieniem poety nazwy ulicy jest uzasadnione". Instytut zajął takie stanowisko dopiero po artykułach w mediach. |
Wójt Klimontowa Ryszard Bień powiedział, że "instytut nie będzie rządził ulicami miasta" i - mimo przeprosin - wyśle do IPN list w tej sprawie, który opublikuje także w mediach.
Ulica urodzonego w Klimontowie Jasieńskiego prowadzi w miasteczku do budynku dawnego klasztoru; kiedyś znajdowała się przy niej szkoła imienia twórcy. Krzyżuje się z nią ulicą Jana Zysmana - ojca Brunona - przy której stoi rodzinny dom Jasieńskiego.
W Klimontowie w wakacje od siedmiu lat Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego organizuje "Brunonalia" - obchody rocznicy urodzin twórcy. Podczas imprezy skierowanej głównie do dzieci i młodzieży odbywają się warsztaty teatralne, malarskie, muzyczne, koncerty, przedstawienia i pokazy filmowe.
Bruno Jasieński (1901-1939) - właściwie Wiktor Bruno Zysman - poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta, pochodził z rodziny zasymilowanych Żydów. Mieszkał i tworzył w Klimontowie, Krakowie, Paryżu i w Moskwie. Jego najbardziej znane utwory to: "Pieśń o głodzie", "Nogi Izoldy Morgan", "Słowo o Jakubie Szeli", "Palę Paryż" i "Bal manekinów". Uważany jest za współtwórcę polskiego futuryzmu.
Jasieński związał się z ruchem komunistycznym. Aresztowany w ZSRR w czasie czystki w partii w 1937 roku, został skazany na karę śmierci i rozstrzelany.