ŚwiatInterpol potwierdza: Chavez wspierał kolumbijską partyzantkę

Interpol potwierdza: Chavez wspierał kolumbijską partyzantkę

Interpol potwierdził na
konferencji prasowej w Bogocie autentyczność informacji
znalezionych w trzech laptopach zabitego szefa lewackiej
partyzantki kolumbijskiej, dotyczących kontaktów między nim a
otoczeniem wenezuelskiego prezydenta Hugo Chaveza.

Interpol potwierdza: Chavez wspierał kolumbijską partyzantkę
Źródło zdjęć: © AFP

Zawierające te informacje komputery znalezione przy zwłokach zastępcy dowódcy Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), o pseudonimie Raul Reyes, zabitego na terenie Ekwadoru 1 marca, podczas nalotu lotnictwa kolumbijskiego, według ekspertów Interpolu nie zostały "zmanipulowane".

Komputery zawierają 37.812 dokumentów; zapoznanie się z nimi zajęłoby osobie czytającej sto stron dziennie tysiąc lat - oświadczył sekretarz generalny Interpolu Ronald Noble.

Jego zdaniem z niektórych spośród tych informacji wynika, że FARC są finansowane i uzbrajane przez wenezuelskiego prezydenta Hugo Chaveza oraz, że FARC uczestniczyły w finansowaniu kampanii prezydenckiej ekwadorskiego prezydenta Rafaela Correi.

Chavez określił opinię Interpolu o zawartości laptopów jako "śmieszną". Wcześniej ambasador Wenezueli w USA Bernardo Alvarez podtrzymał przypuszczenie, że informacje zawarte w komputerach Reyesa mogły zostać sfałszowane.

Przede wszystkim jednak nie wiadomo, jakie jest pochodzenie wspomnianych komputerów i kto umieścił w nich informacje - dodał Alvarez.

Wenezuelski ambasador podczas spotkania w Kongresie USA z byłym kolumbijskim senatorem Luisem Eladio Perezem, jednym z sześciu uwolnionych za wstawiennictwem Chaveza na początku tego roku zakładników przetrzymywanych przez FARC, zasugerował, że "rewelacje z komputera" ogłoszono po to, by udaremnić dalsze rozmowy w sprawie "humanitarnej wymiany jeńców z FARC".

Oblicza się, że FARC przetrzymują 700 zakładników - polityków, wojskowych, policjantów - których są skłonne wymienić na 500 partyzantów przebywających w więzieniach.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Sean McCormack powiedział, że to, czego dotąd dowiedziano się na temat zawartości komputerów, jest "zatrważające".

Stany Zjednoczone - dodał - przeprowadzają własną analizę zawartości komputerów.

Jak pisze z Limy AFP, "wybuchowe dossier" ogłoszone przez Interpol w przeddzień otwarcia obrad V Szczytu Unia Europejska - Ameryka Łacińska w stolicy Peru może zakłócić debatę na temat węzłowych problemów "kontynentu największych nierówności", takich jak ubóstwo, wzrost cen artykułów spożywczych i niedożywienie 50 milionów ludzi w tym regionie.

Źródło artykułu:PAP
wenezuelapartyzantkakolumbia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)