Inscenizacja Męki Pańskiej na ulicach Gdańska
Misterium pasyjne z udziałem kilkudziesięciu
aktorów i muzyków zaprezentowano w centrum Gdańska.
Kulminacyjna część widowiska, przedstawiająca ukrzyżowanie
Chrystusa, odbyła się pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Przedstawienie wykonali młodzi aktorzy-amatorzy z wejherowskiego Stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy, przy wsparciu zespołu Diakonia Muzyczna "Jezus Żyje" z Gdańska. Pokazana w Gdańsku inscenizacja Męki Pańskiej od 2002 r. odbywa się w Kalwarii Wejherowskiej.
Historycznie Chrystusa prowadzono na Golgotę w atmosferze gwaru miasta. Stąd pomysł, aby przenieść misterium na ulice Gdańska. To pokazanie cierpienia Chrystusa zagonionym ludziom i próba refleksji na tym, co stało się w Jerozolimie ponad 2000 lat temu - powiedział pomysłodawca przeniesienia misterium do Gdańska, dziennikarz specjalizujący się w tematyce religijnej, Adam Hlebowicz.
Pierwszą stację Drogi Krzyżowej, przedstawiającą skazanie Chrystusa na śmierć, odegrano na schodach Dworu Artusa. Aktorzy ubrani byli w historyczne stroje. Widowisko budziło duże zainteresowanie przechodniów i turystów.
Kolejne etapy Męki Pańskiej miały miejsce m.in. przed halą targową, centrum handlowym i siedzibą NSZZ "Solidarność". Każdej stacji Drogi Krzyżowej towarzyszył komentarz religijny wygłaszany przez dominikanów z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku.
Pięć ostatnich stacji Drogi Krzyżowej, w tym obnażenie Chrystusa z szat i przybicie go do krzyża, odbyło się przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. To nasza współczesna Golgota - wyjaśnił Hlebowicz.