Indyjsko-pakistańskie rozmowy w Islamabadzie
W Islamabadzie rozpoczęły się pierwsze od niemal trzech lat bezpośrednie formalne rokowania indyjsko-pakistańskie, dotyczące głównie sprawy spornego Kaszmiru.
W rozmowach biorą udział przedstawiciele resortów spraw zagranicznych obu państw - mocarstw atomowych, które w ciągu ostatniego półwiecza - od uzyskania niepodległości w 1947 r. - prowadziły ze sobą trzy wojny.
W Islamabadzie ocenia się, iż rozpoczęte w poniedziałek rano rokowania będą "rozmowami o rozmowach" i przede wszystkim przygotują grunt dla dalszych negocjacji, nie doprowadzając do jakiegokolwiek przełomu. Za tym, iż na rokowaniach nie zapadną konkretne decyzje, przemawia też fakt, iż w Indiach trwa obecnie kampania przed planowanymi na kwiecień wyborami, co oznacza, iż rząd nie będzie chciał by kontrowersje w sprawie Kaszmiru zakłóciły przygotowania do elekcji.
Decyzja w sprawie wznowienia dialogu między dwoma krajami zapadła na spotkaniu szefów rządów: Pakistanu - Perveza Musharrafa i Indii - Atala Behariego Vajpayee'a. Obaj politycy spotkali się na marginesie szczytu Stowarzyszenia Współpracy Azji Południowej (SARC) w Islamabadzie w styczniu.