Trwa ładowanie...

"Indeks Ignorancji". Jak wysoko plasują się Polacy?

Brytyjska prasa przynosi informacje o ciekawym międzynarodowym sondażu opinii przeprowadzonym przez instytut IPSOS-MORI wśród ponad 11 tysięcy mieszkańców z 14 państw. Chodziło o zbadanie, jak percepcja społeczna problemów współczesności ma się do ich rzeczywistej skali. Wiele mówiący tytuł sondażu to "Indeks ignorancji". Polacy zajmują w nim "wysoką" pozycję.

Share
"Indeks Ignorancji". Jak wysoko plasują się Polacy?
Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d21t6js

Piątka najlepiej poinformowanych narodów to Szwedzi, Niemcy, Japończycy, Hiszpanie i Brytyjczycy. Najgorzej - Włosi, Amerykanie, Koreańczycy, Polacy i Węgrzy.

Ile nieletnich zachodzi w ciążę? Amerykanie uznali że prawie jedna czwarta, podczas gdy naprawdę to 3 procent. W Polsce percepcja tego problemu wynosi 18 procent, a prawda - 1 procent. Ilu jest w kraju emerytów? Włosi sądzą, że prawie połowa, gdy naprawdę jest jedna piąta. Polacy - znów na drugim miejscu indeksu - że 42 procent, a naprawdę tylko 15 procent.

Dyrektor instytutu IPSOS-MORI, Bobby Duffy wyjaśnia, że większość ludzi ma kłopot z zapamiętywaniem liczb, a jeśli postrzegają coś jako problem - przesadzają jego skalę. Zaś zawyżając liczby są jeszcze bardziej przekonani o powadze problemu.

d21t6js

W tym kontekście najciekawsze są pytania dotyczące liczby muzułmanów i imigrantów. Tu przesada bije rekordy - w Polsce co tysięczny mieszkaniec to muzułmaninem, ale w percepcji społecznej - co dwudziesty. Liczbę imigrantów Polacy oceniają na 14 procent. Naprawdę jest ich niecałe 2 procent. W Wielkiej Brytanii margines błędu jest o 1 procent niższy.

Zobacz również wideo

d21t6js

Podziel się opinią

Share
d21t6js
d21t6js
Więcej tematów