PolskaIgnacy Jan Paderewski odznaczony Orderem Virtuti Militari

Ignacy Jan Paderewski odznaczony Orderem Virtuti Militari

W Warszawie wybitny pianista
i polityk Ignacy Jan Paderewski został pośmiertnie odznaczony
Krzyżem Srebrnym 5 klasy Orderu Virtuti Militari. Decyzję o jego
nadaniu podjął w 1941 r. gen. Władysław Sikorski, ale dopiero
teraz dokonano symbolicznego odznaczenia.

Uroczystość odbyła się w 145 rocznicę urodzin Paderewskiego w budynku Muzeum jego imienia (tzw. Podchorążówce) w warszawskich Łazienkach.

Kanclerz Kapituły, gen. broni Stanisław Nałęcz-Komornicki przypomniał, że medal nadano za skuteczne starania Paderewskiego u władz amerykańskich o pomoc dla sprawy niepodległości Polski podczas I wojny światowej, za pomoc materialną dla głodującej ludności polskiej w kraju oraz za wybitne zasługi dla polskiego wojska w okresie II wojny światowej.

Zjednoczenie Polaków w wysiłku wojennym po klęsce wrześniowej 1939 r. i podkreślenie, że nie czas na kłótnie, gdy ojczyzna w potrzebie, było wielkim osiągnięciem Paderewskiego - powiedział biograf Paderewskiego, Marian Marek Drozdowski.

Ignacy Jan Paderewski(1860-1941) zyskał począwszy od końca XIX wieku światową sławę jednego z największych pianistów, koncertującego w całej Europy, obydwu Amerykach i Południowej Afryce, a także Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii.

W czasie I wojny światowej Paderewski wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki wspierał dążenia Polaków do odzyskania niepodległości. W 1919 r., jako premier i minister spraw zagranicznych, stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencji w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Order Wojenny Virtuti Militari (łac. "Cnocie Wojskowej" lub "Dzielności Żołnierskiej") jest najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym. Ustanowiony w 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami, został zniesiony w 1831 r. przez carat. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. Sejm RP przywrócił to odznaczenie.

Order Wojenny Virtuti Militari dzieli się na pięć klas: klasa I - Krzyż Wielki, klasa II - Krzyż Komandorski, klasa III - Krzyż Kawalerski, klasa IV - Krzyż Złoty oraz klasa V - Krzyż Srebrny.

Najwyższa klasa orderu - Krzyż Wielki jest nadawana naczelnemu dowódcy sił zbrojnych, dowódcy armii albo wyższemu dowódcy. Krzyż Komandorski może otrzymać dowódca armii lub inny wyższy dowódca; Krzyż Kawalerski - dowódca jednostki bojowej, a wyjątkowo oficer sztabu za współpracę z dowódcą; Krzyż Złoty - oficer, podoficer lub żołnierz posiadający już Krzyż Srebrny; Krzyż Srebrny - dowódca lub żołnierz za śmiały czyn bojowy lub osobiste męstwo, a także osoby cywilne - jak Ignacy Jan Paderewski - za okazanie niezwykłego męstwa.

Kapitułę Orderu tworzą Kanclerz Orderu oraz pięciu członków, powoływanych przez prezydenta RP spośród kawalerów tego Orderu, na pięć lat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)