Trwa ładowanie...
d4kbpwa

Huragan Iselle dotarł nad Hawaje. Za nim nadciąga Julio

Huragan Iselle dotarł nad Hawaje. Towarzyszące mu porywiste wiatry i intensywne opady deszczu skłoniły setki ludzi do schronienia się w ośrodkach ewakuacyjnych, a ok. 23 tysięcy na pewien czas pozbawiło prądu. Za Iselle nadciąga już kolejna wichura, Julio.
Share
Huragan Iselle dotarł nad Hawaje. Za nim nadciąga Julio
Źródło: PAP/EPA, Fot: Bruce Omori
d4kbpwa

Zanim dotarła nad archipelag, Iselle osłabła nieco, częściowo wyhamowując na górzystej Wielkie Wyspie, największej w hawajskim archipelagu.

Mimo to huraganowi towarzyszą wiatry wiejące z prędkością ok. 80 km na godzinę i obfite deszcze, które zmusiły ok. 400 mieszkańców wschodnich terenów archipelagu do schronienia się w centrach ewakuacyjnych.

Zjawiska pogodowe związane z Iselle spowodowały też przerwy w dostawach prądu, odcinając od elektryczności ok. 23 tysięcy osób. Mimo sprawnych działań władz bez prądu wciąż pozostaje 1,5 tys. mieszkańców wyspy Oahu.

d4kbpwa

Dla części Hawajów ogłoszono alarmy powodziowe.

Mieszkańcy tego amerykańskiego stanu z większym niepokojem przygotowują się już na nadejście kolejnego huraganu, Julia. Przemieszcza się on w kierunku wysp z prędkością ok. 26 km na godzinę, a towarzyszące mu wiatry w porywach osiągają prędkość blisko 170 km na godz.

Meteorolodzy przewidują, że Julio nawiedzi Hawaje już w niedzielę. W piątek (czasu miejscowego) znajdował się w odległości blisko 1400 km na wschód od Honolulu.

Według prognoz Julio osłabnie zanim dotrze w okolice wysp i przejdzie obok, jednak władze ostrzegają, by nie lekceważyć zagrożenia obfitymi deszczami i wichurami. Do mieszkańców wystosowano apel o przygotowanie zapasu żywności wystarczającego na tydzień, odradza się podróże samochodem bez wyraźnej potrzeby.

d4kbpwa

Podziel się opinią

Share
d4kbpwa
d4kbpwa
Więcej tematów