PolskaHuebner: wotum zaufania dobrze odebrane w Brukseli

Huebner: wotum zaufania dobrze odebrane w Brukseli

Uzyskanie przez rząd Marka Belki wotum zaufania zostało dobrze odebrane w Brukseli i może mieć ogromne znaczenie dla realizacji reformy finansów publicznych oraz programu dochodzenia przez Polskę do kryteriów unii walutowej - oceniła komisarz Unii Europejskiej Danuta Huebner na spotkaniu w Brukseli z polskimi dziennikarzami.

Przypomniała, że tego samego dnia Komisja Europejska przyjęła rekomendacje dla Polski, dotyczące prac nad redukcją nadmiernego deficytu budżetowego

W tych rekomendacjach są zapisy zobowiązujące polski rząd do przygotowania w najbliższych miesiącach programu uruchamiającego proces obniżania deficytu budżetowego, zgodnie z raportem konwergencji, który polski rząd przedstawił Komisji. To oznacza, że na początku listopada prace nad budżetem Polski na przyszły rok powinny być tak zaawansowane, by ten warunek został spełniony - dodała.

Huebner podkreśliła, że w swych rekomendacjach Komisja za konieczną uznała reformę finansów publicznych w Polsce, zgodnie z założeniami programu ograniczenia i porządkowania wydatków publicznych wicepremiera Jerzego Hausnera.

Zdaniem komisarz, czwartkowa decyzja Sejmu tworzy szansę na realizacje programu i może mieć ogromne znaczenie dla przygotowań do wejścia Polski do mechanizmu kursowego i strefy wspólnej waluty europejskiej.

Komisarz przyznała, że w rekomendacjach KE są elementy, które "uzależnione są od sytuacji politycznej w kraju", związane z możliwościami realizacji programu makroekonomicznego.

Komisja przekaże swe opinie wraz z rekomendacjami Radzie UE, która 5 lipca oceni sytuację i zaleci państwom redukcję deficytu. Polska, jak i inne kraje z nadmiernym deficytem (są to Cypr, Malta, Czechy, Węgry i Słowacja) będą musiały w ciągu czterech miesięcy, do 5 listopada, przedstawić program konkretnych działań na ograniczenie deficytu w 2005 roku do poziomu wyznaczonym w planie makroekonomicznym, czyli z 5,7% w 2004 roku do 4,2% w 2005.

To oznacza tak naprawdę prezentację projektu budżetu. Prace nad nim muszą być dostatecznie zaawansowane, by mogły być uznane za program uruchamiający dochodzenie do ostatecznego celu, czyli zejścia z deficytem budżetowym poniżej 3% do 2007 roku - wyjaśniła Huebner.

W przekazanym Komisji Europejskiej programie makroekonomicznym, nazywanym też programem konwergencji (dochodzenia do kryteriów wejścia do strefy euro), rząd założył, że deficyt finansów publicznych w Polsce zostanie ograniczony z przewidywanych 5,7% w 2004 roku do 1,5% w 2007 roku. Komisja oceniła, że program bazuje na "raczej optymistycznym scenariuszu", a kluczowe dla jego powodzenia jest przeprowadzenie planowanej reformy finansów publicznych.

Sposobem na "rozwianie niepewności dotyczących polskiej polityki finansowej" jest - w ocenie KE - pełna realizacja planu oszczędnościowego wicepremiera Jerzego Hausnera. Wskazano jednak na zagrożenia dla powodzenia planu, związane z niepewnością sytuacji politycznej w Polsce, która może wpłynąć na opóźnienie albo ograniczenie realizacji planu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)