PolskaHuczne urodziny Kazimierza Kutza po śląsku

Huczne urodziny Kazimierza Kutza po śląsku

Tłumy gości ze Śląska i całej Polski
świętowały 80. urodziny reżysera Kazimierza Kutza w
Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Na widowisko złożyły się
rozmowy z jubilatem, fragmenty znanych śląskich spektakli,
piosenki, nie zabrakło też śląskiego folkloru.

Huczne urodziny Kazimierza Kutza po śląsku
Źródło zdjęć: © wp.pl

Kutz zapowiedział, że powoła fundację działającą na rzecz śląskiej kultury, która "będzie uczyć współczesnego myślenia Śląskiem o świecie".

Jubilat pojawił się na scenie w towarzystwie dwóch dziewczyn w śląskich strojach, powitany owacją na stojąco. Elementem scenografii były jego portrety oraz ekran, na którym prezentowano poświęcone mu wypowiedzi znanych artystów, m.in. Anny Polony, Anny Dymnej, Marka Kondrata i Olgierda Łukaszewicza.

Kutz, któremu sławę przyniosły "śląskie" filmy, żartował, że do podjęcia tej tematyki skłoniły go "nieszczęścia w małżeństwie". - Żeby odreagować nieszczęścia w małżeństwie, schowałem się za Śląsk. Tak to się musiało skończyć, artysta nie ma nic lepszego poza swoim miejscem urodzenia. Ja się urodziłem w fantastycznym miejscu - mówił.

- Miałem w sobie tę kaszę śląską, z której robiłem dania. Generalnie mówiąc, nie zjedli mnie z tą kaszą. 80 lat i jestem przed wami, w całkiem dobrej formie i jeszcze wam pokażę - dodał Kutz.

Na scenie pojawił się m.in. zespół katowickiego Teatru Korez z fragmentem spektaklu "Cholonek" według powieści Janoscha, którą Kutz planuje wkrótce przenieść na ekran. Fragmenty "Dam i huzarów" w reżyserii Kutza prezentował Jerzy Trela. Wystąpił Artur Rojek z zespołu Myslovitz, folklorystyczny zespół "Bojszowianie" (z Bojszów pochodziła babcia Kutza), a także kabaret "Rak". Finałową piosenkę Kabaretu Starszych Panów "Kaziu, zakochaj się", napisaną ponoć z myślą o Kutzu, odśpiewała gwiazda chorzowskiej sceny Elżbieta Okupska.

Wśród prezentów, jakie otrzymał reżyser, była m.in. szabla, konik na biegunach, czyli kuc, a także koszulka w barwach Ruchu Chorzów.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 r. w Szopienicach na Śląsku. W 1955 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej "filmówki". Kończąc szkołę filmową, rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą - był asystentem Wajdy przy filmie "Pokolenie", pracował jako drugi reżyser na planie "Kanału".

Jako samodzielny reżyser Kutz zadebiutował w 1958 r. filmem "Krzyż Walecznych". Zasłynął zaś cyklem filmów poświęconych rodzinnemu Śląskowi - "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba".

Do najbardziej znanych w twórczości Kutza należą też obrazy: "Na straży swej stać będę" (1983) - o II wojnie światowej, komedia "Pułkownik Kwiatkowski" (1995) - z akcją rozgrywającą się w 1945 r. i z Markiem Kondratem w roli głównej, oraz "Zawrócony" (1995).

Kutz to również wybitny reżyser teatralny, z ciekawym dorobkiem w Teatrze Telewizji. Pisze również felietony. Jest politykiem - w latach 1997-2007 był senatorem, pracował w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą i Komisji Nauki i Edukacji. W latach 2001-2005 był wicemarszałkiem Senatu. Od października 2007 r. jest posłem Platformy Obywatelskiej, zasiada w sejmowych komisjach Kultury i Środków Przekazu oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)