Trwa ładowanie...
d3h308d

Hollande: Żydzi mają miejsce w Europie, a zwłaszcza we Francji

Prezydent Francji Francois Hollande zapewnił, że dla Żydów jest "miejsce w Europie, a zwłaszcza we Francji". To odpowiedź na apel izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu do Żydów o masowe powroty z Europy ze względów bezpieczeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hollande: Żydzi mają miejsce w Europie, a zwłaszcza we Francji
(freeimages.com)
d3h308d

Hollande zapowiedział też, że we wtorek ma zamiar udać się do departamentu Dolny Ren na uroczystości po sprofanowaniu kilkuset grobów na cmentarzu żydowskim w Sarre-Union, co było najpoważniejszym takim incydentem od prawie 25 lat.

- Nie pozwolę więcej na wypowiedzi padające w Izraelu, które mogą sugerować, że dla Żydów nie ma już miejsca w Europie, a we Francji w szczególności - oświadczył szef państwa.

Premier Netanjahu w niedzielę zaapelował do Żydów w Europie o "masowe" powroty do Izraela, po atakach w Kopenhadze. W stolicy Danii w sobotę doszło do ostrzelania kawiarni, w której odbywało się spotkanie na temat islamizmu i wolności wypowiedzi, a w nocy z soboty na niedzielę miała miejsce strzelanina niedaleko synagogi. W obu tych strzelaninach zginęły dwie osoby. Sprawcą ataków był ten sam 22-letni mężczyzna, który został zastrzelony przez policję.

d3h308d

Netanjahu wywołał irytację w Paryżu podobną wypowiedzią już 10 stycznia, po wzięciu przez zamachowca zakładników w sklepie koszernym na wschodzie Paryża. Zginęło wówczas czterech żydowskich zakładników.

Także francuski premier Manuel Valls oświadczył w poniedziałek, że Francja nie chce, by Żydzi z tego kraju wyjeżdżali do Izraela i wyraził żal z powodu wypowiedzi szefa izraelskiego rządu. Podkreślił, że wraz z każdym człowiekiem, który wyjeżdża, Francja "traci kawałek siebie".

Zobacz również: Niebezpieczne rejony Paryża

d3h308d

Podziel się opinią

Share
d3h308d
d3h308d
Więcej tematów