Holenderski Sąd Najwyższy zakazał ekstradycji kurdyjskiej działaczki
Sąd Najwyższy Holandii zakazał ekstradycji do Turcji przywódczyni dawnej kurdyjskiej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), ponieważ mogłoby to narazić ją na tortury.
"Nusriye Kesbir nie może zostać ekstradowana do Turcji" - poinformował sąd na swoich stronach internetowych.
Gdyby Turcja złożyła nowe obietnice razem z konkretnymi gwarancjami, że Kesbir po ekstradycji będzie właściwie traktowana, zakaz mógłby zostać zniesiony - wyjaśniła rzeczniczka sądu.
Nusriye Kesbir należała do grona przywódców kurdyjskich separatystów z byłej PKK, która w październiku 2003 roku zmieniła nazwę na Ludowy Kongres Kurdystanu (Kongra-Gel).
Jeszcze przed powołaniem Kongra-Gel parlament turecki przyjął ustawę amnestyjną "o społecznej integracji" (zwaną "ustawą skruchy"), której głównym celem było wywabienie ukrywających się w górach na pograniczu irackim ok. 5 tys. rebeliantów byłej PKK, zbiegłych tam podczas wojny w Zatoce w 1991 roku. Z amnestii wyłączono liderów Kongresu.
Władze tureckie oskarżają Kesbir o co najmniej 25 ataków we wschodniej Turcji w latach 1993-95. Kesbir zaprzecza, że brała w tych atakach udział.
Aresztowano ją na amsterdamskim lotnisku Schiphol we wrześniu 2001 roku. We wrześniu 2004 roku holenderski minister sprawiedliwości Piet Hein Donnner zgodził się na ekstradycję Kesbir. Kesbir jednak odwołała się od tej decyzji.