Trwa ładowanie...
16-08-2014 18:09

Holender zwrócił medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Holender Henk Zanoli zwrócił medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wyjaśnił, że sześcioro członków jego rodziny zostało zabitych w nalotach izraelskich na Gazę - informuje BBC News.

Share
Holender zwrócił medal Sprawiedliwy wśród Narodów ŚwiataŹródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d3d72lr

91-letni obecnie Zanoli i jego matka otrzymali medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 2011 r. za ukrywanie młodej Żydówki w swoim domu w latach 1943-1945.

Zanoli z powodów zdrowotnych nie był w stanie osobiście oddać medalu, więc przesłał go pocztą do ambasady Izraela w Hadze. W dołączonym do przesyłki liście napisał, że izraelski F-16 zniszczył dom jego krewnej w Gazie. Zginęli wszyscy, którzy byli w środku.

Holender dodał, że dalsze tytułowanie go "Sprawiedliwym wśród Narodów Świata" byłoby obrazą dla jego rodziny. "Praprawnukowie mojej matki 20 lipca stracili babcię, trzech wujków, ciocię i kuzyna z rąk izraelskich wojsk" - napisał. Najmłodsza ofiara miała dziewięć lat.

List opublikowała izraelska gazeta "Haaretz".

Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" otrzymują osoby, które bezinteresownie i z narażeniem własnego życia niosły pomoc prześladowanym Żydom.

Źródło: BBC News

d3d72lr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d72lr
Więcej tematów