Trwa ładowanie...

Holandia skarży się na Belgię do KE

• Chodzi o elektrownię jądrową w Doel
• Elektrownia została wybudowana w latach 70.
• Kilka lat temu w jej zbiornikach stwierdzono liczne pęknięcia

Holandia skarży się na Belgię do KEŹródło: PAP/DPA, fot: Oliver Berg
d4j94sp

Holandia poskarżyła się na Belgię do Komisji Europejskiej. Kilka holenderskich gmin chce, by Komisja zainteresowała się problemami w belgijskiej elektrowni jądrowej w Doel.

Elektrownia znajduje się w pobliżu granicy z Holandią i kraj ten wiele razy apelował do belgijskich władz o wyłączenie dwóch reaktorów nuklearnych. Kilka lat temu w zbiornikach ciśnieniowych stwierdzono bowiem liczne pęknięcia i od tego czasu reaktory były wiele razy czasowo wyłączane.

- Skarga do Komisji i przeniesienie problemu na europejski poziom daje większe szanse na pomyślne dla nas zakończenie sprawy - powiedział burmistrz gminy Bergen op Zoom Frank Petter, który podpisał się pod skargą do Komisji Europejskiej i którego cytują belgijskie media.

Nie tylko Holandia nie ma zaufania do Belgii w kwestii bezpieczeństwa reaktorów jądrowych. Wcześniej także władze Niemiec i Luksemburga wyrażały niepokój, pytały o stan bezpieczeństwa i sugerowały wyłączenie zarówno reaktorów w miejscowości Doel jak i Tihange, wybudowanych w latach 70.

Obecny belgijski rząd zdecydował o wydłużeniu okresu ich eksploatacji do 2025 roku.

d4j94sp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j94sp
Więcej tematów