Historyczne spotkanie hiszpańskiego rządu i ETA
Hiszpańskie MSW nie potwierdziło, ale
też nie zakwestionowało doniesień dzienników
baskijskich, jakoby w ubiegły czwartek doszło do spotkania
przedstawicieli hiszpańskich władz i baskijskiej organizacji
separatystycznej ETA.
Dzienniki "El Correo" i "Diario Vasco" podały, że do spotkania doszło "w jednym z krajów europejskich". Celem rozmów - podjętych, według prasowych doniesień, po raz pierwszy od ogłoszenia przez ETA zawieszenia broni w marcu tego roku - miało być "odblokowanie procesu pokojowego".
Podczas konferencji prasowej szef hiszpańskiego MSW Alfredo Perez Rubalcaba nie skomentował tych informacji. Oświadczył jedynie, że jeśli w ramach negocjacji hiszpańskich władz z separatystami pojawiłyby się jakiekolwiek nowe albo ważne szczegóły, rząd jako pierwszy poinformowałby o tym partie opozycyjne.
Ten moment jeszcze nie nadszedł - zaznaczył hiszpański minister. Dodał, że rząd musi pozostać "ostrożny", a proces pokojowy jest we "wstępnej fazie".
ETA ogłosiła 22 marca rozejm po 38 latach zbrojnej walki o oderwanie od Hiszpanii Kraju Basków. W konflikcie zginęło ponad 800 ludzi.
W ostatnim czasie w Hiszpanii nasiliły się obawy, że ETA może chcieć wycofać się z rozejmu w związku z brakiem postępu w negocjacjach.