Trwa ładowanie...
d1zdauf

Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdza, które szpitale odmawiają przeprowadzania aborcji

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zainterweniowała w sprawie działań Szpitala Miejskiego w Olsztynie i szpitala w Świdniku. Obie placówki odmówiły przeprowadzania zabiegów przerywania ciąży.
Share
Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdza, które szpitale odmawiają przeprowadzania aborcji
Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprawdza, które szpitale odmawiają przeprowadzania aborcjiŹródło: Wlodzimierz Wasyluk / Forum, Fot: RM, Wlodzimierz Wasyluk / Forum
d1zdauf

Po tym jak Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wydał stanowisko zaostrzające prawo aborcyjne w Polsce, niektóre z placówek medycznych zapowiedziały zaprzestanie wykonywania zabiegów.

Wstrzymanie zabiegów przerywania ciąży z powodu ciężkich wad płodu zapowiedział początkowo m.in. Szpital Bielański w Warszawie, ale po interwencji prezydenta Rafała Trzaskowskiego dyrekcja szpitala wycofała się ze swojej decyzji.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka postanowiła jednak sprawdzić, jak sprawa dostępności zabiegów wygląda w mniejszych miastach.

d1zdauf

- Zapytaliśmy o to szpitale. Wybraliśmy z każdego województwa po kilka placówek, w sumie ok. 130 - mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na ok. 60 odpowiedzi dwie mówią wprost o odwołaniu zabiegów przerywania ciąży.

Aborcja. Szpital odmawia zabiegów

Szpital w Olsztynie wyjaśnił swoją decyzję w następujący sposób: "W ostatnim czasie Trybunał Konstytucyjny RP przedstawił swoje negatywne stanowisko odnośnie zabiegu przerywania ciąży ze względów embriopatologicznych określając wykonywanie takich zabiegów jako niezgodne z Konstytucją. Biorąc to pod uwagę, w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie nie będą wykonywane zabiegi przerywania ciąży ze względów embriopatologicznych do czasu opublikowania wiążących aktów prawnych".

Prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka poinformowali władze szpitala, że stan prawny nie uległ zmianie i nadal istnieje podstawa do przeprowadzania aborcji. Szpital pozostawił jednak list od członków fundacji bez odpowiedzi.

d1zdauf

Przypomnijmy, że w sprawie wyroku wydanego przez upolityczniony Trybunał Konstytucyjny zainterweniował już Parlament Europejski, który przyjął rezolucję potępiającą ograniczenie praw kobiet w Polsce i łamanie praworządności przez rząd PiS. Treść rezolucji przypomina, że prawa kobiet są podstawowymi prawami człowieka, a instytucje UE i państwa członkowskie są zobowiązane do ich przestrzegania i ochrony.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Zobacz także: Miller o ministrze Kowalskim. "Ten osobnik chce obrzydzić Polakom UE"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zdauf

Podziel się opinią

Share
d1zdauf
d1zdauf
Więcej tematów