Hausner: za bezrobocie odpowiada RPP i wyż demograficzny
Przyczynami dramatycznej sytuacji na rynku pracy jest m.in. "ortodoksyjna, granicząca z obłędem" polityka
Rady Polityki Pieniężnej oraz wyż demograficzny w latach 2000-2005
- powiedział w piątek w Sejmie minister gospodarki, pracy i
polityki społecznej Jerzy Hausner.
14.03.2003 15:29
"Nie udało się w ostatnim roku zatrzymać wzrostu bezrobocia, ale to nie było możliwe. Lawiny nie da się zatrzymać" - powiedział Hausner. Przypomniał, że w lutym liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 3 mln 345 tys. osób, a stopa bezrobocia 18,8%._ "To niestety kolejny rekord. Osiągnęliśmy szczyt"_ - ocenił.
Dodał jednocześnie, że od marca "bardzo powoli, ale jednak" bezrobocie będzie spadać.
W piątek szef resortu pracy przedstawił w Sejmie informację rządu na temat sytuacji na rynku pracy oraz planowanych kierunkach działań rządu na rzecz jej poprawy.
_ "Jeśli dzisiaj zastanawiamy się, skąd w Polsce taki skok bezrobocia i dlaczego nie można tego powstrzymać, to zanim ktokolwiek wskaże palcem na rząd, zanim ktokolwiek będzie mówił o wyżu demograficznym, to najpierw niech mówi o polityce pieniężnej, o ortodoksji graniczącej z obłędem, trwającej od lat"_ - powiedział Hausner.
Według niego, RPP nigdy nie była skłonna do współpracy z rządem i nigdy takiej współpracy nie podjęła. Nie chce też być parterem rządu, a tylko "najwyższym i nieomylnym arbitrem". "Dzisiaj zbieramy tego owoce" - podkreślił Hausner.
Minister ocenił jednocześnie, że żeby pobudzić wzrost gospodarczy i zmniejszyć bezrobocie, to nawet skokowe obniżenie stóp procentowych nie pomoże. Potrzebna byłaby radykalna obniżka stóp, nawet o 4-5 punktów procentowych. Dodał, że "teraz cokolwiek Rada mogłaby jeszcze zrobić - to porozumieć się z rządem w sprawie sensownego i bezpiecznego dla gospodarki wykorzystania rezerw dewizowych".
Jako drugą przyczynę złej sytuacji na rynku pracy minister gospodarki i pracy wymienił przewidywany na lata 2000 - 2005 wyż demograficzny.
Hausner poinformował, że działania resortu będą skupione na pobudzaniu przedsiębiorczości i promocji zatrudnienia. W programie resortu jest też ograniczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego oraz efektywne wykorzystanie funduszy strukturalnych. (iza)