Trwa ładowanie...
d20ogo8

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Pomnik Czterech Śpiących nie wróci na Pragę

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała w RMF FM, że pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, czyli słynni "Czterej Śpiący" nie wróci na swoje miejsce. - Nie mam sentymentu do tego pomnika. Nie ma woli politycznej, żeby wrócił na Pragę. On tam już nie wróci - powiedziała prezydent Warszawy.
Share
Hanna Gronkiewicz-Waltz: Pomnik Czterech Śpiących nie wróci na Pragę
Źródło: WawaLove.pl
d20ogo8

Pomnik Braterstwa Broni - monument na placu Wileńskim na warszawskiej Pradze Północ, w pobliżu skrzyżowania al. Solidarności i ul. Targowej - został odsłonięty 18 listopada 1945 r. Upamiętnia wspólną walkę żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej podczas II wojny światowej.

W 2011 r., kiedy w stolicy rozpoczynały się prace przy budowie centralnego odcinka drugiej linii metra, Rada Warszawy przyjęła uchwałę, na mocy której pomnik miał być tymczasowo zdemontowany i oddany do konserwacji. Radni zdecydowali wówczas, że po remoncie wróci on na warszawską Pragę - miał stanąć kilkaset metrów dalej od miejsca, w którym stał pierwotnie, bliżej ul. Cyryla i Metodego.

Do tej pory nie ma jednak planów ponownego ustawienia pomnika. Po wyborach samorządowych nowa rada miasta także nie podjęła decyzji w sprawie jego ustawienia. Prawie 10 tys. mieszkańców stolicy podpisało się niedawno pod petycją przeciwko powrotowi pomnika.

d20ogo8

Dodatkowo naukowcy, artyści i dziennikarze wystosowali list otwarty przeciwko powrotowi "Czterech Śpiących" na Pragę. Pod listem podpisało się ponad 30 osób, m.in. ekonomista, powstaniec warszawski prof. Witold Kieżun, ekonomista prof. Ryszard Bugaj i dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, były minister kultury Joanna Wnuk-Nazarowa. Wśród sygnatariuszy są też artyści: Kazik Staszewski, Adam Ferency, Edward Dwurnik, Redbad Klynstra, Jan Krzysztof Kelus, Antonina Krzysztoń i Paweł Kukiz, a także dziennikarze i publicyści: Bronisław Wildstein, Marcin Meller, Piotr Skwieciński, Piotr Zaremba, Marek Magierowski i Robert Mazurek.

Pomnik "Czterech Śpiących" był pierwszym pomnikiem wzniesionym w Warszawiepo zakończeniu wojny.

d20ogo8

Podziel się opinią

Share
d20ogo8
d20ogo8
Więcej tematów