Trwa ładowanie...
d321wna
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Guardian": polski serwis internetowy propagandową tubą irackich islamistów

JustPaste.it, polski serwis internetowy do publikacji tekstu, zdjęć i filmów, jest wykorzystywany przez irackich islamistów z Państwa Islamskiego do publikacji często drastycznych zdjęć z dokonywanych przez nich egzekucji - pisze internetowy "Guardian".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Guardian": polski serwis internetowy propagandową tubą irackich islamistów
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d321wna

Justpaste.it to darmowy serwis stworzony przez Mariusza Żurawka, w którym za pomocą kilku kliknięć można opublikować własne zdjęcia i filmy a także pliki tekstowe. Serwis nie wymaga rejestracji użytkowników, a jedyny sposób, by trafić na opublikowane na nim zdjęcia, to wpisanie do przeglądarki indywidualnego adresu danego pliku.

Według "Guardiana" powiązanie serwisu z islamskimi bojownikami do niedawna nie było oczywiste. Publikowane na nim zdjęcia były bowiem upubliczniane poprzez konta w serwisie społecznościowym Twitter i takie źródło pochodzenia przypisywały im media.

Serwisem zainteresowała się jednak brytyjska policja, która zwracała się do jego właściciela z wnioskami o usunięcie pojedynczych zdjęć czy filmów. Sam Żurawek w rozmowie z "Guardianem" zapewnia, że jest w stałym kontakcie z brytyjską policją i na bieżąco usuwa z serwisu materiały, które zostaną uznane za nielegalne.

d321wna

Według "Guardiana", na stronie wciąż jednak pozostaje duża liczba materiałów propagandowych Państwa Islamskiego, w tym zdjęcia z masakry grupy około 500 jazydów dokonanej przez islamistów w zeszłym tygodniu.

Dziennik donosi również, że serwis JustPaste.it w ostatnich miesiącach odnotował znaczący wzrost liczby wyświetleń z rejonu Bliskiego Wschodu. Zaletą serwisu ma być jego sprawne funkcjonowanie nawet w warunkach słabego połączenia internetowego. To właśnie ten fakt mógł zdecydować o wykorzystaniu go przez islamskich bojowników do publikacji propagandowych treści.

Według samego twórcy serwisu, nie ma możliwości, by zablokować wstawianie plików poszczególnym użytkownikom. Serwis nie wymaga bowiem rejestracji, jego użytkownicy często łączą się z nim za pomocą serwerów proxy czy sieci anonimowych, takich jak Tor. Jedynym rozwiązaniem mogłoby być wyłączenie całego serwisu.

Żurawek zapowiada, że nie zamknie serwisu tylko ze względu na jego wykorzystanie przez islamistów. - Ma wielu innych użytkowników, nie mogę skupiać się tylko na jednej grupie. Nie chcę tez ingerować w żadnego rodzaju konflikty polityczne i opowiadać się po którejkolwiek ze stron - mówi "Guardianowi".

- Uważam, że powinniśmy walczyć o wolność w internecie, ale także zwalczać łamanie prawa dokonywane za jego pomocą. Wolność wypowiedzi jest ważna, ale nie może być ona tarczą dla przestępców - dodaje Żurawek.

d321wna

Podziel się opinią

Share

d321wna

d321wna
Więcej tematów