Trwa ładowanie...

Grzegorz Schetyna: proces zaniku partii Janusza Palikota

- To następny, już ostatni, etap funkcjonowania tej partii (Twój Ruch - przyp. red.). To wybór jakiego dokonał Palikot: kto mieczem wojuje, ten kończy w taki sposób przygodę z polityką. Trudno mi powiedzieć coś więcej. Znam go (Palikota - przyp. red.) od lat, odchodził z Platformy Obywatelskiej, pamiętam ten czas i kontekst tych wydarzeń" - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna, komentując rozpad Twojego Ruchu. Z liczącego w ostatnim czasie 16 posłów klubu wystąpiło 12, którzy utworzą teraz koło Ruch Palikota.

Share
Grzegorz Schetyna: proces zaniku partii Janusza Palikota
Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d3pujfw

Schetyna powiedział, że "to proces zaniku politycznego".

Dodał, że choć TR to nie jest "partia jego marzeń", to uważa, że to "źle dla klasy politycznej i opinii o polskiej polityce", gdy partia, która uzyskała w wyborach parlamentarnych "bardzo dobry i niespodziewany wynik" 10 proc. poparcia, "kończy czy upada w ten sposób".

- To pokazuje złożoność polskiej sceny politycznej. Nikomu nie życzę takich scenariuszy i takich upadków. To jest rzecz, która powinna (pokazać - przyp. red.) tym wszystkim, którzy prowadzą politykę w ten sposób, że powinni się zastanowić i wiedzieć, że trzeba przede wszystkim szanować wyborców - powiedział Schetyna.

d3pujfw

Palikot: to oznacza powrót do korzeni

Zgodnie z regulaminem sejmu klub musi liczyć co najmniej 15 członków. Palikot powiedział, że z klubu TR wystąpiło 12 posłów, w tym on, co spowodowało, że klub przestał istnieć. - Wystąpiliśmy z klubu Twojego Ruchu, w taki sposób przestał on istnieć. Jednocześnie założyliśmy koło poselskie Ruch Palikota - powiedział.

Dodał, że jeszcze do marszałka sejmu i kancelarii sejmu zostaną złożone dokumenty konieczne do założenia koła poselskiego. - To oznacza powrót do korzeni. Oznacza, że zaczynamy wszystko od początku - stwierdził Palikot.

Czterech pozostałych dotychczasowych członków klubu TR: Andrzej Rozenek - który zrezygnował z funkcji pełnionych w TR, m.in. rzecznika partii - Sławomir Kopyciński, Marek Poznański i Jacek Najder poinformowali, że postanowili odejść z Twojego Ruchu. Swoją decyzję motywowali nieprawidłowościami, do których według nich miało dochodzić w klubu TR - chodzi o zarzuty zaniżania lub w ogóle niepłacenia składek ZUS za pracowników klubu. Pytani co dalsze polityczne kroki stwierdzili, że na razie pozostaną posłami niezrzeszonymi.

d3pujfw

W wyniku wyborów parlamentarnych 2011 r. Ruch Palikota wprowadził do sejmu 40 posłów. Szybko, bo jeszcze jesienią 2011 r., liczebność klubu zwiększyła się do 41, gdy dołączył do niego Kopyciński, który zdobył mandat z listy SLD. Klub zmienił nazwę po tym, gdy jesienią 2013 r. Ruch Palikota i m.in. środowisko Stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus stworzyły Twój Ruch. W trakcie kadencji zmniejszała się liczebność klubu - m.in. we wrześniu 2014 r. odeszła z niego grupa 12 posłów. Niektórzy z posłów, którzy zaczynali kadencje w klubie partii Janusza Palikota, a potem zmienili barwy polityczne, dołączyli do innych klubów np PSL i SLD, inni pozostali posłami niezrzeszonymi.

Zobacz wideo. Klub Twojego Ruchu został rozwiązany

d3pujfw

Podziel się opinią

Share
d3pujfw
d3pujfw
Więcej tematów