Trwa ładowanie...
d484tvr

Greccy katolicy skarżą się na dyskryminację

Greccy katolicy liczą na to, że wizyta papieża w tym kraju doprowadzi do poprawy stosunków między Kościołem katolickim i prawosławnym i przyczyni się także do polepszenia ich sytuacji.

d484tvr
d484tvr

Rzecznik Kościoła katolickiego w Grecji, Nikos Gasparakis, wypowiedział się w piątek na temat utrzymującej się dyskryminacji nie-prawosławnych chrześcijan w Grecji. Podał przykłady nierównoprawnego traktowania katolików, którzy - jak powiedział - mają trudności ze zdobyciem pracy i z awansem, zarówno w życiu cywilnym, jak w służbie wojskowej.

Prawosławie jest w Grecji oficjalną religią, którą wyznaje ponad 90% 11-milionowej ludności kraju. Mniejszość katolicka liczy w Grecji 50 tys. wiernych.

Papież odwiedzi Ateny 4 i 5 maja. Pod naciskiem Kościoła prawosławnego musiał odwołać mszę świętą, którą miał odprawić na stadionie olimpijskim, mogącym pomieścić 80 tys. osób. Zamiast tego Jan Paweł II będzie celebrował mszę w krytej hali, obliczonej na 18 tys. osób.

Zwierzchnik Kościoła katolickiego odwiedzi Grecję po raz pierwszy od wielkiej schizmy z 1054 r., która podzieliła chrześcijaństwo.

Tymczasem w środę ok. tysiąca osób uczestniczyło w Atenach w demonstracji przeciwko wizycie papieża. Następne zapowiedziano na poniedziałek i na dzień przybycia Jana Pawła II. (and)

d484tvr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d484tvr
Więcej tematów