Gimnazja znów najgorsze
Małopolskie Kuratorium Oświaty ma już raport z przeglądu szkół przez "trójki" (policjant, wizytator kuratorium i przedstawiciel organu prowadzącego szkoły) zarządzonego przez ministra edukacji Romana Giertycha. Raport zawierający dane ilościowe i wnioski trafi do małopolskiego wojewody.
Według raportu, z odwiedzin w ponad 3,5 tys. małopolskich szkół wynika, że najpoważniejszym problemem w naszym regionie jest przemoc fizyczna między uczniami. Zaobserwowano bójki, pobicia, wymuszenia, zastraszenia, molestowania, również seksualne. Najgorzej jest w gimnazjach - mówi Józef Rostworowski, małopolski kurator oświaty. Z ponad 2,2 tys. przypadków przemocy w szkołach naszego regionu, ponad 1300 przypada na same gimnazja. Z 2,5 tys. przypadków przemocy psychicznej między uczniami, na gimnazja przypadło aż... 2400! Dlatego wśród wniosków kuratorium znalazło się zmniejszenie liczby uczniów zwłaszcza w klasach gimnazjalnych.
Mniej przerażająco, ale i mniej realistycznie wyglądają dane na temat używania przez uczniów środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki). Z pół tysiąca zarejestrowanych przypadków, w gimnazjach wydarzyło się 170, a 290 w szkołach ponadgimnazjalnych. Te liczby dotyczą terenu szkoły. Myślę, że byłyby większe, gdyby dodać dyskoteki i przypadki poza szkołą - ocenia kurator Rostworowski. Z 850 przestępstw (bójki, kradzieże, niszczenie mienia), aż 250 nie zostało zgłoszonych policji i były rozpatrywane tylko na terenie szkoły. Kurator musiał osobiście zgłosić prokuraturze 13 przypadków ciąż poniżej 15 roku życia.
Wnioski w raporcie są adresowane do dyrektorów, nauczycieli i do MEN. W szkołach musi być więcej psychologów i pedagogów, potrzeba też więcej pieniędzy na zajęcia pozalekcyjne. Szkoły nie powinny stać puste podczas wakacji - uważa kurator. Pilnej poprawy wymagają dyżury nauczycieli w czasie przerw. Z raportu wynika, że około 15% dyżurów nie jest pełnionych w sposób rzetelny - nauczyciele zamiast na korytarzach siedzą w pokojach nauczycielskich.
Kuratorium wysłało prośbę o przygotowanie planów poprawy efektywności wychowania do jednej trzeciej skontrolowanych szkół. Nauczycielom prócz roboty papierkowej dojdzie od września nowy obowiązek. Zostali już bowiem wyznaczeni koordynatorzy ds. bezpieczeństwa w szkołach. W raporcie znalazła się też informacja, że brakuje środków na zapłacenie wizytatorom za godziny, które spędzili w szkołach.