Trwa ładowanie...

Gernot Erler o manewrach lotniczych: Ze strony Rosji to gra w ping-ponga

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział, że manewry rosyjskiego lotnictwa można uznać za reakcję Moskwy na działania NATO na wschodnich rubieżach Sojuszu. Rosja i NATO "grają w ping-ponga" - uważa polityk SPD.

Share
Gernot Erler o manewrach lotniczych: Ze strony Rosji to gra w ping-ponga
Źródło: AFP
d1ufdbi

Loty rosyjskich bombowców to akcja "mająca udowodnić, że Rosja dysponuje odpowiednim potencjałem wojskowym, a także sprawdzić, jak działa system obrony przeciwlotniczej Zachodu" - powiedział Erler w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF.

Polityk SPD dodał, że najnowszy incydent jest zjawiskiem towarzyszącym "najpoważniejszemu od czasów zimnej wojny kryzysowi w stosunkach między Federacją Rosyjską a Zachodem".

Zdaniem Erlera Rosja nie naruszyła zasad, dlatego Zachód powinien zachować spokój. NATO powinno być czujne i musi pokazać, że jest w stanie odpowiednio zareagować - dodał niemiecki socjaldemokrata.

d1ufdbi

Ze strony Rosji jest to gra w ping-ponga - ocenił Erler, wskazując na wcześniejsze działania podejmowane przez NATO, w tym szczególnie pięciokrotne zwiększenie liczby lotów kontrolnych w przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich, a także ulokowanie przez USA na terytorium Polski dodatkowych sił wojskowych i sprzętu. - W tym roku NATO przeprowadziło już 200 ćwiczeń, wysłało też okręty na Morze Czarne - wyliczał przedstawiciel niemieckiego rządu.

Jego zdaniem obie strony wzajemnie "napędzają się". Incydenty tego rodzaju skończą się, gdy znajdziemy polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie - podkreślił Erler.

d1ufdbi

Podziel się opinią

Share
d1ufdbi
d1ufdbi
Więcej tematów