ŚwiatGen. Breedlove o groźbach Rosji ws. systemu tarczy antyrakietowej

Gen. Breedlove o groźbach Rosji ws. systemu tarczy antyrakietowej

Dowódca sił NATO w Europie gen. Philip Breedlove nazwał w niedzielę "kolejnym etapem" kampanii nacisków wypowiedź ambasadora Rosji w Danii, Michaiła Wanina, który zagroził rakietami nuklearnymi, jeśli Kopenhaga przyłączy się do tarczy antyrakietowej NATO.

Gen. Breedlove o groźbach Rosji ws. systemu tarczy antyrakietowej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Valdrin Xhemaj

- Rumunia stała się obiektem wielkiej presji, gdy stała się częścią (systemu tarczy antyrakietowej). Polska jest obiektem nacisków; teraz każdy, kto zechce dołączyć do tego systemu obrony stanie się obiektem dyplomatycznych i politycznych nacisków - powiedział Breedlove, nie wspominając explicite o Rosji.

Generał odniósł się do zamieszczonego w sobotę w duńskim dzienniku "Jyllands-Posten" tekstu, w którym Wanin napisał, że "nie sądzi, by Dania zdawała sobie w pełni sprawę z konsekwencji związania się z systemem obronnym promowanym przez USA". - Jeśli do tego dojdzie, duńskie okręty wojenne staną się celem rosyjskich pocisków nuklearnych - dodał Wanin.

Dania planuje dostarczenie wsparcia natowskiej tarczy w postaci fregat wyposażonych w zaawansowane antyrakietowe systemy radarowe.

Na groźby Wanina zareagowały też w niedzielę władze Rumunii; minister obrony Mircea Dusa powiedział, że jego kraj "nie zgadza się z takimi stwierdzeniami" i przypomniał, że "system tarczy antyrakietowej jest systemem obronnym".

W sobotę minister spraw zagranicznych Danii Martin Lidegaard uznał ostrzeżenia Wanina za "retorykę niedopuszczalną", a szefowa komisji spraw zagranicznych duńskiego parlamentu Mette Gjerskow uznała, że wystąpienie Wanina było "groźne", ale przeznaczone również dla odbiorców rosyjskich.

Relacje między Rosją a krajami skandynawskimi są już od dłuższego czasu bardzo napięte, ponieważ rosyjskie samoloty wojskowe zapuszczają się w ostatnich latach nad wody terytorialne tych państw na Bałtyku.

Rosja uważa, że budowa obiektów tarczy antyrakietowej jest naruszeniem układu o likwidacji rakiet małego i średniego zasięgu.

Wcześniej w niedzielę Breedlove, który wziął udział w forum w Brukseli zorganizowanym przez German Marshall Fund, powiedział, że Zachód powinien rozważyć każdą formę pomocy dla Ukrainy, włącznie z dostawami broni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (251)