Trwa ładowanie...
d4h8yz9
09-11-2008 21:35

"Gdański Areopag 2008" - kiedy niezgoda przynosi pożytek?

O tym "Kiedy niezgoda przynosi pożytek?"
dyskutowano w niedzielę podczas drugiej i ostatniej debaty
"Gdańskiego Areopagu 2008".

d4h8yz9
d4h8yz9

W debacie wzięli udział: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, poseł Kazimierz Michał Ujazdowski; literaturoznawca i działaczka ruchów kobiecych Kazimiera Szczuka oraz ekonomista Robert Gwiazdowski.

Ujazdowski, któremu organizatorzy Gdańskiego Areopagu postawili pytanie "Gdzie są granice kompromisu?, powiedział, że dogadywanie się jest "sztuką życia aktywnego".

- Osoba zawierająca kompromis - co istotne - ma poglądy. W życiu publicznym z bezkompromisowości najczęściej nic nie wynika. To, co określa dzisiejsze obozy polityczne, to z jednej strony bezsensowny radykalizm, a z drugiej brak ambicji. Niestety, obie formacje, w myśl wytycznych marketingu politycznego, uprawiają permanentny teatr - dodał Ujazdowski.

Szczuka mówiła przede wszystkim o konieczności równouprawnienia płci i przeciwstawienia się hegemonii mężczyzn w wielu dziedzinach życia. - Jeśli ktoś pyta na co się nie zgadzam, to na wszelkie przejawy seksizmu, rasizmu, homofobii i antysemityzmu - podkreśliła.

d4h8yz9

- Najgorszą rzeczą jest ukrywanie prawdy, czego nie zrobili ewangeliści, którzy opisali np. zdradę Judasza i zaparcie się Piotra. W polskim Kościele przeważa postawa "płyń z prądem" tj. postępuj z wolą przełożonych i ogólną tendencją. Kościół dba dziś bardziej o dobre samopoczucie tajnych współpracowników SB, niż ich ofiar. Kościół, który boi się prawdy, jest mało wiarygodny - ocenił ks. Isakowicz-Zaleski.

Gwiazdowski, któremu zadano pytanie "Jak wolny rynek pogodzić z solidarnością?", powiedział, że "najbardziej solidarną gospodarką jest gospodarka liberalna".

W sobotniej debacie, inaugurującej "Gdański Areopag 2008", poświęconej zgodzie, wystąpili: gen. Roman Polko; arabista prof. Janusz Danecki; b. sekretarz KW PZPR w Gdańsku Tadeusz Fiszbach oraz prowincjał Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego ks. Dariusz Kowalczyk.

"Gdański Areopag 2008" zakończy we wtorek widowisko teatralno-muzyczne z udziałem m.in. aktora Jana Peszka, poświęcone 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

d4h8yz9

Gdański Areopag organizowany przez duszpasterstwo środowisk twórczych, sięga do tradycji publicznych zgromadzeń i debat, które w starożytności toczyli Ateńczycy na wzgórzu Aresa.

Poprzednia, pierwsza edycja Gdańskiego Areopagu trwała osiem lat. Każdego roku odbywały się spotkania z wybitnymi specjalistami i znawcami poszczególnych dziedzin. Tematem dyskusji były kolejne, kluczowe zagadnienia z Karty Powinności Człowieka, którą przyjęto w 2000 r. Dokument podpisali wówczas m.in. Norman Davies, abp Tadeusz Gocłowski, Andrzej Wajda, Krzysztof Piesiewicz, Siergiej Kowaliow, Jan Nowak-Jeziorański, Agnieszka Holland, Józefa Hennelowa, Janina Ochojska i Andrzej Zoll.

d4h8yz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h8yz9
Więcej tematów