PolskaGdańska komisja kościelna rozpoczęła prace

Gdańska komisja kościelna rozpoczęła prace

Kościelna komisja historyczna archidiecezji gdańskiej rozpoczęła prace. Na pierwszym spotkaniu postanowiła
m.in. zaapelować do wszystkich, którzy otrzymali od IPN status
pokrzywdzonych o udostępnienie ich akt, w których pojawiają
instytucje kościelne lub księża.

Wiceprzewodniczący komisji historyk Andrzej Drzycimski powiedział, że podjęto także decyzję o wystąpieniu do Instytutu Pamięci Narodowej o przygotowanie akt b. Służby Bezpieczeństwa dotyczących akcji "Zorza II". Była to operacja skierowana przeciwko duchownym, w związku z pielgrzymką papieża Jana Pawła II w 1987 r.

Oprócz materiałów zgromadzonych przez IPN, członkowie komisji zamierzają także korzystać z innych archiwów, w tym wojewódzkich i diecezjalnych.

Oficjalny dekret o ustanowieniu komisji naukowej ds. najnowszej historii archidiecezji gdańskiej (1945-1990), wraz z jej statutem, podpisał 20 stycznia metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski.

Przewodniczącym komisji jest biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Ryszard Kasyna. Jego zastępcami zostali: historyk Andrzej Drzycimski oraz proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Stanisław Bogdanowicz. Pozostali członkowie komisji to: proboszcz parafii św. Józefa w Gdyni-Leszczynkach ks. Sławomir Decowski, archiwista diecezjalny ks. Maciej Kwiecień oraz dziennikarz katolicki Adam Hlebowicz.

Decyzja o powołaniu komisji historycznej w archidiecezji gdańskiej zapadła m.in. w związku ujawnieniem przez ks. prałata Henryka Jankowskiego nazwisk księży agentów.

B. proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku ujawnił we wrześniu 2006 r. nazwiska 37 współpracowników SB, w tym 9 duchownych, którzy inwigilowali go w ramach akcji "Zorza II" w 1987 r. Na liście tej są biskup włocławski Wiesław Mering i wikariusz generalny kurii gdańskiej ks. Wiesław Lauer oraz kilku księży z Trójmiasta. Duchowni nie komentowali tych informacji lub im zaprzeczali.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)