Gdańska komisja kościelna rozpoczęła prace
Kościelna komisja historyczna archidiecezji gdańskiej rozpoczęła prace. Na pierwszym spotkaniu postanowiła
m.in. zaapelować do wszystkich, którzy otrzymali od IPN status
pokrzywdzonych o udostępnienie ich akt, w których pojawiają
instytucje kościelne lub księża.
Wiceprzewodniczący komisji historyk Andrzej Drzycimski powiedział, że podjęto także decyzję o wystąpieniu do Instytutu Pamięci Narodowej o przygotowanie akt b. Służby Bezpieczeństwa dotyczących akcji "Zorza II". Była to operacja skierowana przeciwko duchownym, w związku z pielgrzymką papieża Jana Pawła II w 1987 r.
Oprócz materiałów zgromadzonych przez IPN, członkowie komisji zamierzają także korzystać z innych archiwów, w tym wojewódzkich i diecezjalnych.
Oficjalny dekret o ustanowieniu komisji naukowej ds. najnowszej historii archidiecezji gdańskiej (1945-1990), wraz z jej statutem, podpisał 20 stycznia metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski.
Przewodniczącym komisji jest biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Ryszard Kasyna. Jego zastępcami zostali: historyk Andrzej Drzycimski oraz proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Stanisław Bogdanowicz. Pozostali członkowie komisji to: proboszcz parafii św. Józefa w Gdyni-Leszczynkach ks. Sławomir Decowski, archiwista diecezjalny ks. Maciej Kwiecień oraz dziennikarz katolicki Adam Hlebowicz.
Decyzja o powołaniu komisji historycznej w archidiecezji gdańskiej zapadła m.in. w związku ujawnieniem przez ks. prałata Henryka Jankowskiego nazwisk księży agentów.
B. proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku ujawnił we wrześniu 2006 r. nazwiska 37 współpracowników SB, w tym 9 duchownych, którzy inwigilowali go w ramach akcji "Zorza II" w 1987 r. Na liście tej są biskup włocławski Wiesław Mering i wikariusz generalny kurii gdańskiej ks. Wiesław Lauer oraz kilku księży z Trójmiasta. Duchowni nie komentowali tych informacji lub im zaprzeczali.