Trwa ładowanie...
d1xt55d

Gdańsk. Obchody 4 czerwca. 30 lat od wyborów 1989 roku. Janas o Wałęsie i Kaczyńskim

Obchody 4 czerwca. 30. rocznica. Główne wydarzenia zaplanowano w Gdańsku. Rano te wydarzenia wspominał w Radiu Zet opozycjonista demokratyczny w PRL Zbigniew Janas. - Gdyby go wtedy nie było, to nas by nie było, byśmy się czapkami nakryli - mówił o Lechu Wałęsie. Odniósł się także do działań braci Kaczyńskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obchody 4 czerwca. Uroczystości w Gdańsku
Obchody 4 czerwca. Uroczystości w Gdańsku (East News)
d1xt55d

- Lech Kaczyński opowiadał mi o Magdalence, o Okrągłym Stole. Jak dumny był z tego, że brał w tym udział. Miał z czego być dumny - mówił w Radiu ZET były opozycjonista demokratyczny w PRL Zbigniew Janas. - Dzisiaj mówienie o zdradzie to uwłaczanie jego pamięci - stwierdza w rozmowie z Beatą Lubecką.

- Zobaczyłem w Sali BHP wystawę. Wszystko kończyło zdradą w Magdalence. Jak państwo myślą, czyjego zdjęcia w Magdalence nie było? Lecha Kaczyńskiego, który tam był. Tak można zakłamać każdą historię i próbować pisać ją na nowo - mówił Janas.

Odniósł się także do działań Lecha Wałęsy i informacji o jego współpracy z SB.

d1xt55d

- Pani wie, gdzie ja to mam? Głęboko - powiedział działacz do Beaty Lubeckiej. - Gdyby ci, co to mówią, spotkali się sami z tamtym systemem, to im tego nie życzę. To nigdy nie spowoduje, że będę go uważał za Bolka, a nie za Wałęsę. Gdyby go wtedy nie było, to nas by nie było, byśmy się czapkami nakryli - powiedział w Radiu Zet.

Zaznaczył także, że "mówienie o zdradzie w Magdalence to jest uwłaczanie pamięci Lecha Kaczyńskiego". - Kiedy zapytał, czy przyjmę od niego odznaczenie, odpowiedziałem "ja na ciebie nie głosowałem, ale jesteś prezydentem naszego kraju i przyjmę odznaczenie". Nigdy go nie oddam - zaznaczył.

Obchody 4 czerwca. Obchody rocznicy

We wtorek 4 czerwca, na Placu Zebrań Ludowych odbędzie się Koncert Główny: „30 lat wolności”. Będzie to trzygodzinne widowisko multimedialne, które uświetnią czołowi wykonawcy polskiej sceny muzycznej. Wystąpią m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Natalia Nykiel, Krzysztof Zalewski, IRA i wielu innych wokalistów i zespołów. Koncert rozpocznie się o godzinie 20, a wstęp na niego jest darmowy.

Strefa Europejskiego Centrum Solidarności we wtorek 4 czerwca będzie miejscem debat oraz spotkań z historią. Wystawę stałą ECS będzie można zwiedzić w towarzystwie przewodników lub świadków tamtych wydarzeń. Gośćmi paneli dyskusyjnych będą m.in. Lech Wałęsa, Aleksandra Dulkiewicz, Janusz Steinhoff, Henryk Wujec oraz prof. Jerzy Stępień. W debatach udział wezmą m.in.: Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Leszek Miller i Leszek Balcerowicz.

d1xt55d

W audytorium będzie miała premiera filmu dokumentalnego "My Naród”.

Na Placu Solidarności 1 przy ESC w godzinach 9-11 odbędzie się wspólne śniadanie, którego celem jest integracja. Organizatorzy zapewniają kawę, herbatę, drożdżówki, chleb i dżem. Zachęcają również do przynoszenia własnych produktów.

O godzinie 17.30 planowane jest wystąpienie Donalda Tuska.

d1xt55d

Strefa Społeczna ulokowana przy sali BHP, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, stanie się centrum dyskusji o Polsce, Europie i świecie. Będzie tu można porozmawiać m.in. z Leszkiem Balcerowiczem, Agnieszką Holland, Szymonem Hołownią, O. Jackiem Prusakiem, Tomaszem Sekielskim, Kubą Wojewódzkim, czy Lechem Wałęsą. Nie zabraknie również animacji dla dzieci.

Strefa kultury obejmie prawie całe Główne Miasto. Zwiedzający będą mogli podziwiać wystawy związane z wydarzeniami 89. roku. Pośród zbiorów znajdą się pamiątki mieszkańców Gdańska, a także wystawa poświęcona Pawłowi Adamowiczowi. Nie zabraknie również wszelkiego rodzaju warsztatów przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Obchody 4 czerwca. Uroczystości w Warszawie

Z kolei w Warszawie na głównej alei Ogrodu Saskiego zaplanowano wspólne odśpiewanie Hymnu Polski przez warszawiaków.

Wieczorem o godzinie 20. na Placu Defilad odbędzie się koncert "Wybraliśmy wolność". Zagrają: Andrzej Smolik z zespołem, Jan Bednarek, Olaf Deriglasoff, Mela Koteluk, Laboratorium Pieśni, Tomek Lipiński, Katarzyna Nosowska, Skubas, Muniek Staszczyk, Justyna Święs, Daria Zawiałow.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xt55d

Podziel się opinią

Share

d1xt55d

d1xt55d
Więcej tematów