Trwa ładowanie...

Gates: mam nadzieję na wycofywanie wojsk z Iraku

Minister obrony USA Robert Gates
oświadczył, że wciąż liczy na możliwość dalszego
wycofywania wojsk amerykańskich z Iraku, chociaż przyznał, że jego
wcześniejsze przewidywania w tej sprawie były nieco zbyt
optymistyczne.

Share
Gates: mam nadzieję na wycofywanie wojsk z Iraku
Źródło: AFP
d37ljv1

Nadal mam nadzieję, że warunki pozwolą nam wycofać więcej wojsk do końca tego roku. Ta nadzieja na powrót wojsk w zależności od sukcesu jest podzielana przez prezydenta, generała Petraeusa (dowódcę wojsk USA w Iraku) i szefów sztabów. Wszyscy jesteśmy jednak realistami. Ten konflikt pokazał, że musimy być przygotowani na nieprzewidziane okoliczności i niezwykle ostrożni z podjęciem każdego kroku - powiedział Gates na konferencji w Pentagonie.

Prezydent George Bush oświadczył w czwartek, że po wycofaniu do lipca około 30 tysięcy żołnierzy dalsza ewakuacja będzie wstrzymana na czas nieokreślony. Gen. David Petraeus powiedział we wtorek w Kongresie, że decyzja o ewentualnym dalszym wycofaniu wojsk zależeć będzie od sytuacji, ale nie podał żadnych terminów.

d37ljv1

Gates poprzednio zapowiadał, że do końca 2008 r. zostanie w Iraku najwyżej 100 000 wojsk, tymczasem - jeśli od lipca nie nastąpi dalsze ich wycofywanie - pozostanie tam około 140 tysięcy. Minister przyznał, że się omylił, ponieważ proces stabilizacji w Iraku przebiega nieco wolniej.

Musimy się przekonać, czy rządowe siły irackie będą w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Musimy po prostu stawiać krok po kroku - powiedział Gates.

Obserwatorzy uważają jednak, że stanowisko Gatesa różni się nieco od tego, co mówi Petraeus.

W czwartek na przesłuchaniach przed senacką Komisją Sił Zbrojnych szef Pentagonu wyraził nadzieję, że po zapowiadanym przez Petraeusa i Busha okresie wstrzymania redukcji wojsk będzie można wkrótce wznowić ich wycofywanie.

d37ljv1

Jedną z korzyści bycia ministrem obrony jest to, że wolno mi mieć więcej nadziei, niż dowódcy wojsk na froncie. Sądzę, że po 45-dniowym okresie oceny sytuacji generał Petraeus będzie w stanie określić, czy można przeprowadzić dalszą redukcję wojsk - powiedział.

Na briefingu w piątek Gates ponowił również apel do krajów Europy, aby dostarczyły więcej wojsk do operacji NATO w Afganistanie.

Większość ataków terrorystycznych w ostatnich latach w Europie było przygotowanych lub zaplanowanych w Afganistanie lub przynajmniej przez ludzi wyszkolonych w Afganistanie. Europejczycy muszą więc zrozumieć, że istnieje bezpośrednie zagrożenie dla ich bezpieczeństwa - powiedział minister.

Tomasz Zalewski

d37ljv1

Podziel się opinią

Share
d37ljv1
d37ljv1
Więcej tematów