Trwa ładowanie...

Gafa Watykanu: pomylono się o 17 lat

Watykan pomylił się o 17 lat zapowiadając na
przyszły rok obchody 500-lecia ewangelizacji Angoli z udziałem
Benedykta XVI - pisze "Corriere della Sera", nazywając tę
pomyłkę "gafą".

Share
Gafa Watykanu: pomylono się o 17 latŹródło: AFP
djobl0k

Włoski dziennik przypomina, że rocznicę ewangelizacji Angoli świętował już Jan Paweł II przebywając z pielgrzymką w tym kraju w 1992 roku.

26 października podczas mszy w Watykanie Benedykt XVI ogłosił, że w marcu przyszłego roku uda się z pierwszą pielgrzymką do Afryki - do Kamerunu i Angoli; do tego drugiego kraju, by - jak powiedział - "uczcić uroczyście 500. rocznicę ewangelizacji".

Tymczasem - zauważa się - pierwszy chrzest w Angoli miał miejsce w 1491 roku. Przypomniał o tym w liście do papieża emerytowany arcybiskup Luandy kardynał Alexandre de Nascimento. Podkreślił w nim, że mieszkańcy Angoli są bardzo dumni z tego, że to historyczne wydarzenie miało miejsce na rok przed odkryciem Ameryki.

djobl0k

Rok po 500. rocznicy Angolę odwiedził Jan Paweł II - podkreśla dziennik. A zatem, ocenia gazeta, ktoś w Watykanie pomylił się podając tę rocznicę jako powód pierwszej wizyty Benedykta XVI w Afryce.

Dziennik stwierdza, że oficjalne watykańskie źródła są "całkowicie tym zaskoczone". Biuro prasowe Watykanu oświadczyło, że nie zamierza wyjaśniać, jak doszło do tej pomyłki.

Pracownicy sekcji afrykańskiej Radia Watykańskiego - podaje gazeta - tłumaczą zaś, że znają datę ewangelizacji Angoli, ale dodają jednocześnie, że proces ten trwał długo i etapami. Można zatem, uważają, długo obchodzić tę rocznicę. To samo potwierdza agencja watykańskiej Kongregacji Ewangelizacji Narodów Fides.

Jednocześnie agencja wytłumaczyła, że już dzień po zapowiedzi papieskiej pielgrzymki nuncjusz apostolski w Luandzie arcybiskup Angelo Giovanni Becciu "z subtelną ironią" oświadczył, że wiadomość ta została przyjęta w Angoli z radością, ale i "z zaskoczeniem".

Sylwia Wysocka

djobl0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djobl0k
djobl0k
Więcej tematów