Gadu-Gadu bezpieczniejsze

Twórcy komunikatora Gadu-Gadu udostępnili bezpłatne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania o nazwie Bezpiecznik 1.0. Takie działanie zostało wg producenta podyktowane wzrastającą liczbą przesyłanych przez sieć linków do zainfekowanych plików i stron zawierających spyware. Czy przez to komunikator Gadu-Gadu będzie bezpieczniejszy? Na pewno tak. Czy będzie bezpieczny? Na pewno nie - zobacz dlaczego...

W komunikacie prasowym przesłanym do redakcji PCWK przeczytaliśmy, że rozpoczęto akcję Bezpieczne Gadu-Gadu, którego głównym składnikiem jest przygotowany przez specjalistów z CERT program. Oprócz tego uruchomiono specjalną stronę internetową http://bezpieczne.gadu-gadu.pl , która informuje użytkowników mających słabe pojęcie o zabezpieczaniu komputera, jak tworzyć bezpieczne hasła lub unikać podejrzanych wiadomości. Za pomocą specjalnego formularza można przesyłać informacje o zagrożeniach, dzięki czemu programiści będą mogli ograniczyć niebezpieczeństwo.

"Należy zaznaczyć, że nie jest to program antywirusowy. Jest to narzędzie, które służy do usuwania określonego zainstalowanego złośliwego oprogramowania. Użytkownik musi jednak samodzielnie zadbać o nie dopuszczenie do infekcji systemu. Przestrzeganie reguł bezpiecznego korzystania z Internetu na pewno jest kwestią, która jest zbyt często bagatelizowana" - mówi Bartosz Kwitkowski z CERT Polska.

Doceniamy tę akcję i życzymy sukcesów w walce ze szkodliwymi aplikacjami, które narażają na niebezpieczeństwo ponad 6 mln polskich internautów, jednak nie mogliśmy nie zapytać o inne kwestie bezpieczeństwa związane z komunikatorem - chodzi oczywiście o szyfrowane przesyłanie danych tekstowych. Niestety wciąż jest z tym problem, ponieważ Jarosław Rybus - rzecznik prasowy Gadu-Gadu - nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy wysyłane pakiety przez sieć lokalną nie będą narażone na przechwytywane przez osoby trzecie za pomocą specjalnych programów śledzących pakiety sieciowe. "Choć z pozoru to trudne to chciałbym rozgraniczyć kwestie akcji informacyjnej Bezpieczne GG a SSL, bo tak naprawdę to nieco różne kwestie, oczywiście - w ogólnie chodzi o to samo - bezpieczeństwo". Niestety tłumaczenia o trudnościach związanych z wprowadzeniem szyfrowania ze względu na dużą liczbę użytkowników mogą być traktowane jedynie jako wymówka. Konkurencja ( np. Skype ) radzi sobie z tym dużo lepiej oferując swoje usługi
znacznie większej liczbie użytkowników.

"Bezpieczne Gadu-Gadu to wspólna akcja - współpraca pomiędzy GG a CERT, nie komercyjna. Realizująca wspólny cel - bezpieczeństwo w Internecie. W aspekcie promowania bezpiecznego korzystania z Internetu, to akcja edukacyjna, uświadamiająca, ponieważ to od użytkownika dużo zależy - czy kliknie w podejrzany link ( podobnie jak w przesłanym mailu czy na stronie WWW, czy też nie ) - dlatego celem akcji jest jego uświadamianie, mówienie otwarcie o tym, na co należy uważać. Przykłady takich zachowań opisane są na stronie Bezpieczne Gadu-Gadu. Poza aspektem informacyjnym, udostępniony został Bezpiecznik. To na wypadek, gdy ktoś kliknął już w niebezpieczny link i zainstalowało mu się złośliwe oprogramowanie ( np. trojan ) - wówczas Bezpiecznik go usunie." - dodaje Jarosław Rybus.

Do chwili publikacji artykułu nie udało nam się uzyskać komentarza od przedstawicieli CERT. Oczywiście jak tylko je dostaniemy, zamieścimy je w materiale.

Jeśli przesyłasz przez Internet hasła, numer karty kredytowej lub poufne informacje, to GG nie jest dobrym środkiem. Oto dlaczego:

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)