Fundusze Europejskie w województwie opolskim na 2025 r.
Nabory wniosków w województwie opolskim w 2025 roku skupiają się wokół biznesu i wokół człowieka. Na dofinansowanie będą mogły liczyć m.in. młode firmy. Pomoc przewidziano także dla uczniów, osób dojrzałych czy dotkniętych nierównym traktowaniem.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Startujące firmy
Firmy działające krócej niż dwa lata będą mogły w maju otrzymać bon lub grant. Przeznaczą go na zakup usługi doradczej od instytucji wspierającej biznes. Pomoże im to utrzymać i rozwinąć firmę w zwykle trudniejszym początkowym okresie działalności.
Równe szanse kobiet i mężczyzn
W marcu odbędzie się konkurs na wybór projektów, które mają zapobiegać nierównemu traktowaniu w miejscu pracy. Kobiety, zwłaszcza z obszarów wiejskich, będą mogły brać udział w szkoleniach czy warsztatach. W całej społeczności powinno nastąpić podnoszenie świadomości i zwalczanie stereotypów. O dofinansowanie takich projektów będą mogły wnioskować m.in. samorządy, instytucje rynku pracy czy organizacje pozarządowe.
Szkoły dla dojrzałych
W czerwcu o dofinansowanie będą mogły się starać Uniwersytety Trzeciego Wieku działające na Opolszczyźnie. Osoby dojrzałe rozwijają w nich swoje kompetencje i zainteresowania. W konkursie będą mogły brać udział bardzo różne podmioty – z sektora prywatnego, publicznego i pozarządowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Przedszkola i szkoły zawodowe
Instytucje prowadzące przedszkola oraz szkoły zawodowe i szkoły dla dorosłych, będą mogły wnioskować o dofinansowanie swojej infrastruktury. Działania mogą dotyczyć przebudowy, remontu, zakupu wyposażenia czy dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W liceach będzie można dofinansować pracownie zajęć matematycznych i technicznych. Konkurs jest zaplanowany na czerwiec.
Informacje o tych i innych naborach będą dostępne na stronie programu województwa opolskiego. Po ogłoszeniu konkursu można przystąpić do przygotowania wniosku o dofinansowanie. Warto wtedy zapoznać się z regulaminem naboru, wzorem i instrukcją. Planowany projekt powinien też wpisać się w kryteria oceny w danym konkursie.
Szczegółowych informacji o planowanych i już ogłoszonych konkursach udzielają całkowicie bezpłatnie eksperci z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.
Znajdują się w każdym większym mieście. Ich adresy znajdziesz na tej stronie.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego