Fundacja odszkodowawcza wypłaciła już ponad 4,3 mld euro
Niemiecka fundacja odszkodowawcza "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" wypłaciła dotychczas 4,316 mld euro dla 1,657 mln poszkodowanych, głównie byłych robotników przymusowych - poinformował prezes kuratorium fundacji Dieter Kastrup.
Oznacza to, że świadczenia otrzymało już ponad 98% wszystkich uprawnionych - podkreślił Kastrup na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie.
Szef kuratorium przypomniał, że termin składania roszczeń indywidualnych upływa 30 września 2006 r. W uzasadnionych przypadkach termin będzie mógł być przedłużony do końca roku. Kastrup podkreślił dobrą współpracę z rozdzielającymi pieniądze organizacjami partnerskim w Polsce i innych krajach. Kontrole nie wykazały żadnych istotnych uchybień - powiedział.
Kastrup zapowiedział, że wypłaty odszkodowań zakończą się ostatecznie w połowie przyszłego roku. Fundacja skoncentruje się wówczas na realizacji projektów z tzw. funduszu przyszłość, służących pojednaniu i porozumieniu między narodami.
Przedstawiciele kuratorium podkreślili, że fundacja wygospodarowała odsetki w wysokości 320 mln euro, które w całości przeznaczono na wypłaty dla poszkodowanych. Do końca wypłat dojdą jeszcze odsetki w wysokości 7 mln euro oraz środki - ok. 1 proc. od całej kwoty, które pozostaną nierozdzielone. Te pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc humanitarną i medyczną dla ofiar nazizmu - zapewnił Kastrup.
Kuratorium fundacji podjęło decyzje o zmianach w składzie zarządu. Przewodniczącym został ponownie Michael Jansen, który kierował zarządem fundacji od jej powstania do końca czerwca 2004 r. Odszedł w związku z objęciem stanowiska szefa kancelarii prezydenta Niemiec Horsta Koehlera. Do zarządu wybrano także Martina Salma, przewodniczącego wydziału zagranicznego Niemieckiej Caritas. Trzecim członkiem zarządu pozostał polityk Zielonych Guenter Saathoff. Z zarządu odeszli na własną prośbę Ulrich Bopp i Hans Otto Braeutigam.
Kuratorium opublikowało pierwszy raport na temat działalności "funduszu przyszłość". Od kwietnia 2002 r. z tego źródła sfinansowano 850 projektów na łączną kwotę 30 mln euro. Działalność będzie kontynuowana po zakończeniu wypłat odszkodowań. Salm powiedział, że fundusz jest "wyrazem trwającej odpowiedzialności niemieckiego państwa oraz społeczeństwa za nazistowskie zbrodnie".
Z funduszu wspierane są projekty oświatowe, stypendia i humanitarne inicjatywy, mające służyć utrwaleniu wiedzy historycznej o czasach wojny oraz porozumieniu i pojednaniu między narodami. Przedstawiciele kuratorium podkreślali, że najwięcej projektów realizowanych jest z udziałem partnerów z Polski.
Fundusz odszkodowawczy dla byłych robotników przymusowych powstał z inicjatywy rządu SPD/Zieloni kanclerza Gerharda Schroedera po jego dojściu do władzy jesienią 1998 r. Niemiecki rząd oraz gospodarka przeznaczyły na ten cel 10 mld marek. Decyzję o powstaniu funduszu "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" podjął w sierpniu 2000 r. niemiecki parlament - Bundestag.
Jacek Lepiarz