PolskaFrankowicz nie będzie Rzecznikiem Praw Pacjenta

Frankowicz nie będzie Rzecznikiem Praw Pacjenta

Ryszard Frankowicz zrezygnował z objęcia funkcji Rzecznika Praw Pacjenta. Frankowicz powiedział, że we wtorek rozmawiał w tej sprawie z ministrem zdrowia Mariuszem Łapińskim.

Nie jestem przestępcą, nie jestem urażony, ale nie chcę stworzyć konfliktu pomiędzy ministrem Łapińskim a lekarzami - tłumaczył swoją decyzję Frankowicz.

Od 1 stycznia 2002 zacznie działać Biuro Praw Pacjenta, a na czele biura, obejmując stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta miał stanąć Ryszard Frankowicz.

Dla niektórych lekarzy Frankowicz jest osobą kontrowersyjną. Delegaci na VI Krajowy Zjazd Lekarzy, który odbył się w miniony weekend w Warszawie, nie kryli oburzenia z powodu zapowiedzianego przez ministra Łapińskiego powołania Frankowicza na Rzecznika Praw Pacjenta. Przedstawiciele kilku Okręgowych Izb Lekarskich mówili, że Frankowicz broni pacjentów w nieuzasadnionych sytuacjach.

Uzasadniając swoją rezygnację Frankowicz mówił, że Rzecznik Praw Pacjenta powinien być niezależnym od ministerstwa biurem, które będzie zajmowało się całokształtem spraw związanych z prawami pacjentów. W sytuacji gdy biuro mieści się w ministerstwie może być zarzewiem konfliktu między lekarzami a ministrem, a nie o to mi chodziło, gdy godziłem się zostać rzecznikiem - powiedział Frankowicz.

Według Frankowicza, Izby Lekarskie nie chcą dopuścić, by rzecznikiem została osoba zorientowana w problematyce, żeby była równa siła argumentów. Jeśli będzie to osoba spoza zawodu, nie będzie miała takich argumentów, jak ktoś z wewnątrz - przekonywał. (ajg)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)