Fotyga: Polska pracuje nad stanowiskiem ws. unijnej konstytucji
Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga
powiedziała dziennikarzom po spotkaniu z szefem
francuskiej dyplomacji Philippem Douste-Blazy, że Polska pracuje
nad własnym stanowiskiem w sprawie Traktatu Konstytucyjnego Unii
Europejskiej.
03.11.2006 17:35
Szef francuskiej dyplomacji spotkał się także w Warszawie z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Jarosławem Kaczyńskim.
Jak podkreśliła minister Fotyga, Polsce nie odpowiada obecna wersja traktatu. Nam nie przeszkadza sama nazwa Traktatu Konstytucyjnego. Natomiast nie jest tajemnicą, że Polska nie jest zwolennikiem obecnego tekstu traktatu - powiedziała.
Po odrzuceniu w referendach w 2005 roku przez Francuzów i Holendrów Traktatu Konstytucyjnego w Unii Europejskiej trwa okres refleksji, co zrobić z tym dokumentem.
Wynik referendum zarówno w Holandii, jak i we Francji przesądził o losach konstytucji. Polsce również pomógł pogłębić naszą debatę wewnętrzną. Uważamy, że do tej pory była ona zbyt płytka - powiedziała minister.
Z kolei Douste-Blazy zwrócił uwagę, że Polska i Francja mają zbieżne poglądy jeśli chodzi o europejską politykę bezpieczeństwa i obronności. W tym kontekście przypomniał, że polskie i francuskie wojska służą ramię w ramię m.in. w Republice Demokratycznej Konga i w Libanie.
Fotyga powiedziała, że rozmawiała z Douste-Blazy m.in. o wzajemnej wymianie handlowej, stosunkach kulturalnych, rolnictwie, bezpieczeństwie energetycznym, przyszłości UE. Jak dodała, omawiana była także kwestia umowy Rosji z UE.
Rozmawialiśmy o przyszłości UE przed grudniową Radą Europejską, która będzie omawiała kwestię rozszerzenia - mówiła Fotyga. Na 1 stycznia 2007 roku zaplanowane jest wejście Bułgarii i Rumunii do UE.
Jak dodała minister, podczas spotkania wymieniono także polskie i francuskie doświadczenia w sprawie unijnej konstytucji przed rozpoczynającym się w styczniu przewodnictwem Niemiec, które dokona podsumowania dotychczasowego okresu refleksji nad dokumentem.
Polska i Francja są krajami bardzo przyjaznymi i świadczą o tym stosunki na wszystkich możliwych szczeblach - podsumowała polska minister.
Douste-Blazy powiedział, że jego wizyta wpisuje się w ramy wzmocnienia naszych wzajemnych stosunków. Jednym z tematów rozmów było wzmocnienie współpracy w dziedzinie edukacji, szkolnictwa wyższego i badań naukowych.
Mamy nadzieję, że kilka porozumień będzie mogło być w najbliższym miesiącach podpisanych, m.in. porozumienie w sprawie francusko-polskiej matury, wzajemnego uznawania dyplomów uniwersyteckich oraz współpracy naukowej - mówił szef francuskiej dyplomacji.
Jak dodał, dokonał także z minister Fotygą przeglądu francusko- polskich stosunków gospodarczych i handlowych, które nadal się rozwijają, szczególnie w dziedzinie energetyki.
Douste-Blazy poinformował, że pod koniec tego roku odbędzie się w Warszawie francusko-polskie seminarium poświęcone problemom energetycznym. Pozwoli nam ono podkreślić wspólnie konieczność ustanowienia prawdziwej, europejskiej polityki energetycznej, która mogłaby gwarantować bezpieczeństwo zaopatrzenia oraz konkurencyjność naszych gospodarek - podkreślił szef francuskiego MSZ.
Jak dodał, osobiście bardzo wierzy w zalety energii jądrowej, w której Francja ma wielkie doświadczenia. Jednocześnie szef francuskiej dyplomacji zachęcał polskę do "wyboru Europy" przy podejmowaniu decyzji w sprawie nabywania sprzętu, szczególnie wyposażenia lotniczego oraz heliktoperów.