Trwa ładowanie...
d280rt2

"Financial Times": NATO obawia się cyberataku podczas szczytu w Walii

NATO i brytyjskie służby wywiadowcze zostały postawione w stan najwyższej gotowości, by uniknąć cyberataku podczas szczytu Sojuszu w Walii - podał brytyjski dziennik "Financial Times".

Share
d280rt2

Gazeta pisze, że brytyjska policja ma do czynienia z większym wyzwaniem dotyczącym bezpieczeństwa niż podczas igrzysk olimpijskich w 2012 roku, ale tym razem eksperci najbardziej obawiają się zagrożenia ze strony hakerów.

Od połowy lipca natowscy specjaliści od cyberobrony spotykają się z przedstawicielami brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ i innych rządowych agencji, by dzielić się informacjami wywiadowczymi i przygotować się do szczytu - dowiedział się "FT".

Według gazety specjalna grupa zadaniowa pracuje 24 godziny na dobę, by chronić globalne systemy NATO i upewnić się, że sieci są dobrze zabezpieczone.

d280rt2

Dziennik przypomina, że w czasie pogłębiającego się kryzysu między Rosją a Sojuszem w związku z sytuacją na Ukrainie dochodziło do licznych ataków na serwery NATO. "W ostatnich miesiącach w całej Europie pojawiały się dowody dotyczące rozległych i wyszukanych kampanii cyberszpiegowskich, których ofiarą padały cele dyplomatyczne" - czytamy w "FT".

Według anonimowego przedstawiciela brytyjskich władz wdrożono już niezbędne mechanizmy, by uniknąć ataku.

Zdaniem przedstawicieli władz szczyt będzie okazją do przeprowadzenia ataku typu DoS (Denial of Service - przeciążenie atakowanego serwera wieloma zapytaniami, uniemożliwiające mu funkcjonowanie) na systemy NATO, którego celem byłoby uniemożliwienie korzystania ze stron internetowych Sojuszu, by go zdyskredytować.

Jak pisze "FT", przedstawiciele władz obawiają się też "wyrafinowanych ataków szpiegowskich ze strony Rosji lub innego wrogiego państwa", które miałyby na celu wykradzenie tajnych informacji od obecnych na szczycie delegacji. Dziennik przypomina, że do Walii oprócz szefów państw, ministrów obrony, szefów dyplomacji i ich współpracowników z 28 krajów NATO przybędą też ich odpowiednicy z krajów partnerskich Sojuszu, takich jak Japonia czy Australia, oraz wysocy rangą przedstawiciele międzynarodowych instytucji, np. Unii Europejskiej, Banku Światowego czy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Będzie to największe takie spotkanie polityczne w Wielkiej Brytanii od 30 lat - ocenia gazeta.

d280rt2

NATO w br. było ofiarą kilku cyberataków, których moment został starannie dobrany, a najwięcej prób włamania się do natowskich sieci odnotowano podczas ważnych wydarzeń na Ukrainie, np. marcowego referendum na Krymie. W wyniku tego ataku typu DoS strony NATO były przez krótki czas niedostępne.

Choć nie wykradziono wówczas żadnych niejawnych informacji, atak wprowadził przedstawicieli Sojuszu w zakłopotanie. Zdają sobie oni sprawę, że podobne próby mogą się powtórzyć - wyjaśnia "FT".

d280rt2

Podziel się opinią

Share
d280rt2
d280rt2
Więcej tematów