Finaliści Nike już prawie wybrani
O znalezienie się wśród siedmiu finalistów
tegorocznej edycji najważniejszej polskiej nagrody literackiej -
Nike - walczą książki m.in. Czesława Miłosza i Andrzeja
Sapkowskiego, Wisławy Szymborskiej i Doroty Masłowskiej. Tytuły
zakwalifikowanych do finału książek poznamy już we czwartek.
03.09.2003 12:05
W tym roku wśród 20 nominowanych tytułów znalazło się sześć tomków poetyckich, trzy książki prozatorskie, trzy tomy reportaży, jeden tom dramatów oraz siedem książek eseistycznych.
Sześć nominowanych tomików poetyckich to: "Błyski" Julii Hartwig, "Druga przestrzeń" i "Orfeusz i Eurydyka" Czesława Miłosza, "Szara strefa" Tadeusza Różewicza, "Zachód słońca w Milanówku" Jarosława Marka Rymkiewicza i "Chwila" Wisławy Szymborskiej.
Wśród nominowanych książek jest wyjątkowo niewiele tomów prozy. Najmłodsza nominowana do Nike autorka w historii nagrody to 20- letnia Dorota Masłowska z książką "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Wśród nominowanych utworów prozatorskich znalazły się też książki: "47 na odlew" Nataszy Goerke i "Narrenturm" Andrzeja Sapkowskiego.
Jedyny nominowany do nagrody tom dramatów to "Dzień świra" Marka Koterskiego.
"W rajskiej dolinie wśród zielska" Jacka Hugo-Badera, "Modlitwa o deszcz" Wojciecha Jagielskiego i "Jakbyś kamień jadła" Wojciecha Tochmana to trzy nominowane tomy reportaży.
Siedem pozostałych nominowanych książek to eseje: "Zatruta studnia" Edwina Bendyka, "Pisarz i los" o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - Ewy Bieńkowskiej, "Oczy Duerera" Marka Bieńczyka, "Ocet i łzy" Moniki Milewskiej, "Pan od poezji" Joanny Siedleckiej, "Rosja, katolicyzm i sprawa polska" Andrzeja Walickiego i "Cela" Anny Sobolewskiej.
W konkursie, odbywającym się już po raz siódmy, mogą startować książki należące do różnych gatunków literackich, również autobiografie, eseje, pamiętniki - wydane w roku poprzedzającym rok edycji nagrody, zgłoszone przez wydawców lub członków jury.
Nagroda, jak co roku, ufundowana jest przez "Gazetę Wyborczą" i Nicom Consulting. Laureat nagrody przyznawanej za "najlepszą książkę roku" otrzymuje statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły oraz czek na 100 tys. zł.
Dotychczas nagrody Nike otrzymały: w 1997 roku "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego, w 1998 roku "Piesek przydrożny" Czesława Miłosza, w 1999 roku "Chirurgiczna precyzja. Elegie i piosenki z lat 1995-1997" Stanisława Barańczaka, w roku 2000 "Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza, "Pod Mocnym Aniołem" Jerzego Pilcha (2001), a w zeszłym roku "W ogrodzie pamięci" Joanny Olczak-Ronikier.(iza)