PolskaFilm o obozie Birkenau

Film o obozie Birkenau

Zdjęcia do filmu paradokumentalnego z
udziałem sławnej francuskiej aktorki Anouk Aimee odbywają się na
terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Birkenau - powiedział
w czwartek Jarosław Mensfelt, rzecznik Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Obraz nosi tytuł "Polana wśród brzezin". Reżyseruje go była więźniarka obozu, francuska Żydówka, Marceline Loridan Evans. Rolę byłej więźniarki gra Anouk Aimee, znana między innymi z kreacji w filmie "Kobieta i mężczyzna" Claudea Lelouchea.

Marceline Loridan Evans została deportowana z obozu w Drancy do KL Birkenau jako młoda dziewczyna. Tu spędziła dwa lata w obozie kobiecym. Film jest rodzajem podróży w przeszłość. Bohaterka po latach na nowo przeżywa koszmar obozu.

Film jest reżyserskim debiutem Marceline Loridan Evans. Wcześniej towarzyszyła jednak w pracy swojemu mężowi, jednemu z najbardziej znanych francuskich dokumentalistów.

Francuzi otrzymali zgodę na kręcenie filmu od Międzynarodowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ekipa musiała też uwzględnić zmiany w scenariuszu, które zasugerowała dyrekcji muzeum, aby nie naruszyć powagi miejsca.

Muzeum żądało, aby ekipa była ograniczona do minimum, podobnie jak ilość sprzętu. Nie wolno było ustawiać żadnych dekoracji.

Ostatnim filmem, jaki kręcono w scenerii obozowej, była ekranizacja powieści Roberta Schindela "Geburtig". Opowiadał on o wiedeńskim aktorze pochodzenia żydowskiego zaangażowanym jako statysta do amerykańskiego filmu o obozie zagłady Auschwitz. Tę postać odtwarzał Daniel Olbrychski.

Obóz kobiecy w Auschwitz był od końca marca 1942 roku filią obozu w Ravensbrueck. W lipcu 1942 roku został przekształcony w samodzielny obóz pod komendą KL Auschwitz.

Kompleks Auschwitz składał się z trzech części: obóz Auschwitz I (tzw. Stammlager - obóz macierzysty) powstał w 1940 roku. Dwa lata później pierwszy transport więźniów przybył do Auschwitz II, czyli do Birkenau. Auschwitz III stanowiły podobozy (Aussenlager), spośród których największy znajdował się w Monowicach (Monowitz).

Z badań historyków z oświęcimskim muzeum wynika, że w byłym KL Auschwitz-Birkenau hitlerowcy więzili ponad 1,3 miliona osób. Życie tu straciło ponad 1,1 miliona osób, głównie polskich i europejskich Żydów oraz Polaków, Cyganów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

W 1947 roku na terenie byłego obozu powstało muzeum, które rocznie odwiedza około 500 tysięcy osób. (iza)

filmobózbirkenau

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)